סוף עונת המלפפונים

בספטמבר עונת ירקות הקיץ חלפה וגם מרבית פירות הקיץ המתוקים נקטפו זה מכבר. זה הזמן לצאת לעבודה ולהכין את הגינה לקראת החורף. עבודות הכנת הגינה לחורף מחולקות בין דפי המידע של ספטמבר (העמוד הזה) ואוקטובר, כאשר דף המידע של ספטמבר מתמקד בעבודת ההכנה של גינת הירק לקראת החורף, ודף המידע של חודש אוקטובר מרחיב על שאר חלקי הגינה – כיצד להכין את בוסתן עצי הפרי לחורף, שתילת תבלינים ופקעות פרחי בר.

עדין חם בחוץ והחורף לא נראה באופק אבל הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולצאת לעבודה. עונת המלפפונים נסתיימה, העגבניות האחרונות שנותרו אמנם מתוקות וטעימות אך ימיהן ספורים וגם גידולי הדלועים התייבשו. כעת יש להכין את השטח ולשקם את גינת הירק לקראת ירקות החורף שאותם נוכל לשתול מסוף ספטמבר ועד תחילת החורף.
כדי לדעת איזה ירקות לשתול בחורף ומתי נוכל להיעזר בדף המידע על ירקות החורף או בלוח השנה לגינת המאכל.

עדיף שלא לעקור את כל שתילי הירקות הדועכים אלא לגזום, לפחות את חלקם, בגובה האדמה ובכך לאפשר ליצורים הקטנים שחיים בסביבת השורשים להמשיך לחיות ולהעשיר את האדמה. לרוב האדמה מתקשה בקיץ בשל החום העז וההשקיה הרבה וכעת יש לפורר אותה ולאוורר אותה. לכן כהכנה לזריעה, מפזרים קומפוסט ומתחחים לתוך האדמה עם קלשון לעומק של 10-15 ס”מ על מנת להחזיר לה את החיות שלה, אבל עדיף שלא להפוך את האדמה לגמרי כדי שלא להזיק לבעלי החיים הקטנים שמעשירים אותה. לאחר מכן משקמים את מערכת ההשקיה מפגעי החורף ומתחילים בהשקיה רציפה של גינת הירק למשך שבוע לפני השתילה כדי לעודד נביטת עשבים.

לאחר שינבטו העשבים, נעקור או נקלטר אותם לתוך האדמה ואז האדמה תהיה מוכנה לזריעה או לשתילה. חשוב לעקור את העשבים לפני הזריעה כדי לתת לזרעי הירקות העדינים סיכוי להתמודד מול העשבים החזקים שיצמחו במרץ רב כאשר נשקה את הערוגה. לפני שמתחילים בעבודה כדאי לקרוא שוב את הכתבה על גידול ירקות ובמיוחד את 5 הטעויות הנפוצות.

מחזור שתילה ראשון: בסוף ספטמבר ניתן לשתול או לזרוע מחזור ראשון של ירקות חורף, ואם מזג האוויר עדיין חם ומהביל, נוכל לזרוע במשתלב ביתית, כלומר במגשיות גידול (ניתן לרכוש אותן במשתלות או למצוא בפסולת שסביב שדות חקלאיים) שנציב בצל ונקפיד להשקות מדי יום, רצוי אפילו פעמים ביום עד הנביטה. לאחר כשבועיים נעביר את השתילים שצמחו לחלקת הירק.

במידה ונותר לנו עדין בזיליקום בערוגה נמהר להכין ממנו פסטו.

גם מרבית פירות הקיץ המתוקים סיימו את העונה. הענבים, תותי העץ והתאנים נקטפו זה מכבר וכעת תורם של הרימונים להבשיל. עם חלוף שיא הקיץ אפשר להפסיק את ההשקיה לעצים מקומיים (כמו רימון, תאנה וגפן) ולצמצם מאד את ההשקיה לעצי הפרי הנשירים, לאחר שהפירות נקטפו מהם.

ליקוט פרי העוזרר: בספטמבר מבשילים תפוחי הבר של ארצנו, הלו הם פירות עץ העוזרר הקוצני שנראים כמו תפוח קטן וגם טעמם מזכיר תפוח אך קליפתם פציחה. כשמו כן הוא, עץ העוזרר הקוצני, מגדל קוצים גדולים להגנה על הפירות מפני עיזים רעבות ועל כן הערבים שמכנים את הפרי זערור – כלומר ‘זעיר’ (תפוח זעיר) – אינם קוטפים את הפירות, אלא מנערים את העץ והפירות הבשלים נושרים ארצה. העוזרר פורח בלבן באביב ולקראת הסתיו מבשיל הפרי שמגיע בצבעים שונים, לרוב צהוב או אדום אך לעתים סגול ושחור. בעבר העץ ניטע בבוסתני פרי ברחבי העץ אך כיום קשה להשיגו ויש לחפש בשווקים בישובים הערביים בעונת ההבשלה באוגוסט-ספטמבר או לצאת וללקט בהרי הצפון שם הוא גדל בחברת האלון המצוי ברחבי הכרמל, הגליל והגולן. באזור הר מירון העץ נפוץ במיוחד.

טיולים:
פרחי החצב בשיאם בחודש ספטמבר. בתל יודפת שבגליל התחתון ניתן לראות אלפי חצבים בפריחה מרהיבה. גם חרבת קסתרא שבין עתלית לים מצטיינת בפריחת החצבים. בפארק עמק התכלת שבצפת ובנחל ראש פינה עדין אפשר למצוא תאנים אחרונות.

איסוף חרובים: פירות החרוב מבשילים לקטיף בשלהי הקיץ – באוגוסט וספטמבר. גילם של עצי החרוב הגדולים הפזורים בחורבות הכפרים הערביים מגיע ל100-150 שנה. בכמה מקומות ניטעו בארץ בשנות ה50 חרובים מתוקים וטעימים במיוחד (מזן שמקורו קפריסאי) המכונה גם חרוב ׳דבש׳. חרובים אלה נטועים בתל חדיד (בדרך הכניסה הצפונית), בפארק קנדה, בפארק בריטניה (בכניסה הצפונית מול מושב זכריה) וביער חרובית.

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.