הסומאק מעניק טעם מיוחד לסלטים, גבינות, מאפה עוף ותבשילים ים תיכוניים והוא מרכיב יסוד בתערובת הזעתר המקורית. חמיצותו משמשת לאיזון טעמים חזקים ולכן מפזרים סומאק על הבצל המוגש בדוכני השווארמה. מעבר לטעמו מצטיין הסומאק בסגולות רפואיות. הוא עשיר בנוגדי חמצון ומשמש לטיפול בשלל מכאובים כמו איזון בעיות סוכר, בעיות עיכול ועודף כולסטרול.

סומאק אפשר לקנות או להכין. לא פשוט לקנות סומאק אמיתי, אבל גם כדי להכין צריך לדעת איך.

אם נרצה לקנות סומאק אז חשוב לדעת שסומאק אמיתי יקר ולא נמכר בכל מקום. ה”סומאק” שנמכר בחנויות מבוסס במקרים רבים על חומרים אחרים או תערובות שונות, כמו עדשים עם מלח לימון וצבע מאכל. בחנויות תבלינים ערביות טובות, כמו אלה בשווקים של עכו ונצרת, מוכרים סומאק אמיתי. בכל מקרה הסומאק שנמכר בארץ איננו מקומי. מקורו בתורכיה.

כדי להכין את תבלין הסומאק ראשית יש ללקט אותו. פירות הסומאק גדלים על שיח אוג הבורסקאים שנפוץ בחורש הים תיכוני וסביב כפרים עזובים ובוסתנים נטושים במקומות גבוהים, ובייחוד בהרי ירושלים, במרומי הכרמל, בגליל העליון וברמת הגולן. את פירות הסומאק הבשלים אפשר למצוא מסוף הקיץ ובסתיו (מאוגוסט ועד אוקטובר). נאסוף את צבירי הפירות האדומים שהבשילו. הפרי צריך להיות בשל, כלומר בצבע אדום חזק.

הכנת התבלין:
ישנם 3 שלבים להכנת התבלין.
השלב הראשון הוא יבוש – צבירי הפרי האדומים הבשלים דביקים למגע. מניחים את צבירי הפירות לייבוש בשמש למשך שבוע-שבועיים. לאחר הייבוש מפרידים את הגרגירים מהענף.
השלב השני הוא טחינה – כל גרגיר כולל גרעין (שהוא חסר טעם) שאותו יש להפריד מהציפה שסביבו, שהיא התבלין המשובח. כעת נטחן את גרגירי הסומאק במטחנת תבלינים (ידנית פשוטה או חשמלית) או בבלנדר, בלחיצות קצרות וקצובות. אם טוחנים בבלנדר, להיזהר שלא לטחון דק. יש לטחון מעט, לא יותר מדקה, רק עד שהקליפה האדומה של הפרי נפרדת מהגרעינים, והגרעינים נשארים שלמים.
בשלב השלישי והאחרון נפריד את התבלין מהגרעין. לשם כך נשתמש בנפה או מסננת כדי להפריד את הקליפות (שהן התבלין) מהזרעים (שאותם אפשר לנסות לשתול באזורי ההר). ננענע במרץ את המסננת. הגרעינים ישארו במסננת והקליפות – שהן תבלין הסומאק הטהור – ינשרו למטה. אם הקליפות גדולות מכדי לנשור מבעד למסננת נכניס את התערובת שוב לבלנדר ואז נסנן פעם נוספת.

להכנת תבלין פשוט וזול יותר – פשוט טוחנים את כל הפרי, על זרעיו. כך מכינים את התבלין שנרכש בשווקים.

עוד כמה עובדות על סומאק? עץ אוג הבורסקאים נחשב לעץ חלוץ. הוא גדל במהרה באדמות שנפגעו ואחרי שריפות. הסומאק חמוץ ולכן משתמשים בו גם להכנת לימונדה או תה קר ובשביל זה לא צריך להכין את התבלין. מספיק להשרות אשכול של פירות הסומאק במים פושרים (לא רותחים) לשעה.

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.