עובדיה הוא עיברות שמו של עבדאללה (עבד-אללה = עובד ה’) שעל שמו נקרא הארוך בנחלי חיפה. הנחל מנקז אליו מספר ערוצים ויובלים ומסתיר סודות חבויים היטב.

לאורך הוואדי בערוץ הראשי (היובל הצפון-מערבי של הנחל) מוליך שביל מסודר יחסית ברמת קושי בינונית עם סימון שבילים כחול. השביל יוצא ממול לבית הספר בית בירם בכרמל ויורד עד טירת הכרמל. חלקו העליון והעיקרי מוצל מתחת לחורש ים תיכוני המעורב עם אורנים וסופו של המסלול בואכה טירת הכרמל חשוף לשמש. אורך השביל 4 ק”מ וההליכה לאורכו איטית ומאתגרת מעט יותר מהצפוי ולכן נמשכת כ-3 שעות. כקילומטר מתחילת השביל נמצא עין עובדיה מעין יבש שסבך פטל מעיד על מקומו. מסביב שרידי טרסות וקירות עתיקים.

אך לנחל עובדיה יש עוד שני יובלים. אין לאורכם שביל מסודר וההליכה בהם נעשית בחורש סבוך ובחלק מהדרך בעזרת שבילי חזירים וישנם קטעים קשים למעבר. ביובלים אלה שאינם מוכרים לציבור המטיילים שומר הנחל על צפונותיו שנותרים חבויים מתחת לחורש ובהם ריכוז גדול של שרידי קירות תמך שהושקעה בהם עבודה רבה, טראסות בנויות היטב ושרידי מבנים במורד הגבעה שמעל היובל הדרום-מזרחי. כל אלה נראים כעיר אבודה. קשה למצוא מידע על המקום. מפות ישנות מתקופת המנדט מציגות תוואי דרך שעברה לאורך הנחל ושבילים שעברו לצידו. לכל אלה אין כמעט זכר כיום. הסקר הארכיאולוגי של חיפה-מערב שנערך בשנות ה60 השאיר את כל אזור הנחל כריבוע שחור וריק מאתרים. חורש האורנים הצפוף בגבעות מסביב מקשה על איתור השרידים.

נחל עובדיה, סימון השבילים והמקומות בנחל כיום. על גבי מפה 1-20:000 מ1942
רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.