הכנת נבטים היא מלאכה קלה בהרבה ממה שנדמה למי שלא התנסה בה.

הנבטים הם התינוקות של צמחי המאכל וכמו תינוקות צריך לטפל בהם כדי שיגדלו אבל התמורה רבה.

הנבטים מכילים את כל אבות המזון החשובים וערכם התזונתי גבוה מכל ירק בשל. בנבטים יש שלל ערכים בריאותיים בכמות ואיכות שעולה בהרבה על מה שנמצא בצמח הבוגר. בהנבטת עדשים או חיטה למשל גדלה כמות הויטמינים והמינרלים בעשרות ומאות אחוזים לעומת מה שנותר בצמח הבשל.

הנבטים עשירים מאד בוויטמינים הכרחיים כמו ויטמין A וD, בשלל מינרלים כמו מגנזיום, ברזל ואבץ. יש בהם גם אנזימים שפועלים כחומר אנטי דלקתי ומאפשרים תהליכי פינוי פסולת מהגוף, והם עשירים בחלבון איכותי שזמין לגוף וגם בסיבים תזונתיים. גם הערך הקלורי שלהם נמוך מאד ויש בהם פחות פחמימות. בשל תהליך ההשריה נבטים העשויים מקטניות לא גורמים להרגשת הנפיחות שרבים חשים באכילת קטניות רגילות.

בגינת המאכל אמנות הכנת הנבטים חשובה גם מסיבה נוספת. אותם עקרונות שמשמשים את הטבח להכנת האוכל משמשים את הגנן במשתלה להכנת נבטי צמחים לפני שישתלו באדמה ועל כך בפוסט נפרד.

מה ההבדל בין נבטים ונבטוטים ובמה כדאי להתחיל? נבטים הם צמחים צעירים שנבטו מהזרע ומזוהים על ידי גבעול ועלים קטנים. נבטים אפשר למעשה להכין מכל זרע. אבל לצרכים של נבטי מאכל מומלץ להשתמש באלה שזמינים לרכישה, קלים להכנה, טעימים וגם מזינים. המוכר בהם הוא שעועית המש שממנה עשויים הנבטים הסיניים הארוכים שנמכרים בכל סופר. אפשר להשתמש גם בזרעי חמניה, חיטה או אלפלפא. לעומתם הנבטוטים הם קטניות שעברו תהליך הנבטה דומה עד שנתרככו כך שקליפתם נפתחה ויצא מהם נבט לבן. המצטיינים בין הנבטוטים הם העדשים הירוקים הקלים מאד להכנה, וגם קטניות אחרות כמו  עדשים שלמים (לא חצויים) בצבעים אחרים, חומוס, סויה, שעועית ואחרים.

להכנת נבטים או נבטוטים נצטרך להשקיע לא יותר משתי דקות בכל יום במשך שלושה-ארבעה ימים. בסה”כ כחמש דקות עבודה ובתמורה נקבל קערה מלאה של מזון בריאות טעים שתספיק לכמה ימים להכנת סלטים, מילוי סנדוויצ’ים, מג’דרה ותוספת לכל מאכל.

מתכון לנבטוטים

א. ניקח 200-300 גרם עדשים ירוקים. נשרה אותם בקערת מים למשך 12-24 שעות.
ב. לאחר מכן נשפוך את העדשים מהקערה למסננת ונשטוף כדי לנקות. נשים את המסננת עם העדשים בפינה ונכסה במגבת. כדאי לדעת שצמחים גדלים טוב יותר כשהם רטובים ובחושך. הם חושבים שהם מתחת לאדמה ומקבלים גשם.
ג. כל בקר וערב נשטוף את הנבטים ונכסה מחדש. נחזור על הפעולה פעמיים-שלוש בכל יום למשך שלושה ימים עד שהנבט יהיה טעים.
ד. לאחר מכן נותר רק לייבש במגבת ולאחסן בקופסה במקרר.

פלא נוסף של הנבטים הוא שהם לא מתקלקלים מהר. להפך הם אפילו ממשיכים לשפר את ערכתם הבריאותי בקירור.

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.