מתכון לימונצ’לו – הכנה של לימונצ’לו ביתי היא סיבה מספקת להחזיק עץ לימון בגינה

אלה כל המרכיבים להכנת לימונצלו

המתכון הזה לא מוגש בשל סגולות בריאותיות מיוחדות והוא גם איננו מקומי במיוחד אבל יש לו יתרונות חשובים לא פחות שמחפים על מגרעות אלה. הלימונצ’לו עשוי מרכיבים טבעיים לחלוטין, קל להכנה בצורה מפתיעה, טעים להפליא ונשמר זמן רב במקפיא. וחשוב מכל אלה, כשהוא מוגש  כהלכה, כלומר חצי קפוא, די בו כדי לצנן ערבי קיץ לוהטים במיוחד ולהרגיע כל נפש לאחר תלאות היום.

השלב השני – הכנת תערובת כהל וקליפות לימון. את ההכנה כדאי לעשות לצד עץ הלימון.

קיימים מספר מתכונים ללימונצ’לו וחלקם דורשים זמן המתנה של חודשיים-שלושה בין השלבים השונים. כאן מובא מתכון איטלקי פשוט וטוב שנותן תוצאה מצוינת בלי המתנה ממושכת ובלא שלבי ביניים. הלימונ’צלו מתאים במיוחד לקיץ. לא רק שהוא מבוסס על לימונים שמבשילים עם בוא העונה החמה אלא שהוא מצטיין בטעמו דווקא ככל שהוא קר יותר ועל כן הלימונצלו נמזג לרוב היישר מהמקפיא.

לימונצלו – השלב הראשון – קילוף הקליפות בלי להסיר את השכבה הלבנה הפנימית

הלימונצ’לו מגיע אלינו מאיטליה שם הוא מוגש לרוב כדיג’סטיף (משקה אלכוהולי הנמזג בסיום ארוחה טובה) והוא מתאים גם כתוסף להכנת עוגות ומאפים כמו עוגות גבינה ועוגיות חמאה ולימון. הלימונצ’לו כשמו כן הוא – הוא עשוי מלימון – אך לא כל לימון יתאים. הלימונים הרגילים שאנו קונים בסופר מצופים לרוב בשעווה כדי שיראו יפים ומושכים, אך מאחר שלא נרצה שעווה במשקה שלנו נשתמש בלימונים אורגניים בלבד.

מתכון עונתי – אמנם ניתן לרכוש כיום לימונים כל השנה אבל המתכון המסורתי הוא עונתי ומתאים במיוחד להכנת לימונצ’לו מעודפי הלימון שנותרים על העץ בסיום עונת הלימונים בתחילת הקיץ, בדיוק בזמן כדי להצטייד במלאי ליקר משכר לקראת ערבי הקיץ החמים והעייפים.

הכנת הליקר כרוכה בהוצאה כספית יקרה למדי עבור בקבוק כהל 96 אחוז. בקבוק 750 מ”ל של גולד-יקב הגליל נמכר בסופרמרקטים או בחנויות יין במחיר של סביב 120 ש”ח.

הכהל הוא ביסודו מוצר זול יחסית ואכן עד לא מזמן היה מחירו לצרכן כ25 ש”ח, אלא שכיום מחירו זינק בעקבות הטלת מס קניה גבוה במיוחד. המס שמחושב לפי משקל הכוהל בבקבוק הופך את בקבוק הכהל ליקר באופן תמוה וכך מטיב עם יבואני מותגים ויצרנים גדולים ומקשה על הכנת משקאות חריפים ביתיים. נחמה מהמחיר המופקע מתקבלת רק כאשר לוגמים מהמשקה המוקפא ובמיוחד כשלוקחים בחשבון שבקבוק כזה יספיק למעל שלושה ליטר של לימונצ’לו.

השלב השלישי – הפרדת הקליפות מהכהל באמצעות מסננת.


מתכון ללימונצ’לו

המרכיבים להכנת ליטר וקצת של משקה משובח:

א. כהל 96 אחוז – 250 מ”ל (שליש בקבוק)
ב. שש לימונים גדולים אורגניים
ג. מים איכותיים (מינרלים או מסוננים) – 750 מ”ל (*)
ד. סוכר – 200-250 גרם לפי רמת המתיקות הרצויה.
ה. כלים – צנצנת אטומה (1.5 ליטר), בקבוק אטום לאחסון המשקה, מסננת עדינה להפרדת הקליפות.

(*) כמות מים זאת מיועדת לליקר לימונצ’לו חלש יחסית עם כ20% אלכוהול. אם נעדיף משקה חזק עם כ40% אלכוהול נשתמש ביחס של 1:1 בין הכהל למים (250 מ”ל מים, 250 מ”ל כהל, 150 גרם סוכר).

ההכנה

א. קילוף הלימונים – שוטפים את הלימונים ומייבשים. מגרדים את קליפת הלימון בקולפן עדין. יש לקלף בזהירות. הקליפה הצהובה, הטובה והטעימה, דקה מאד ומאחריה שכבה לבנה ומרה שחשוב להימנע ממנה. לכן נקפיד להשתמש בקולפן עדין שמסיר רק את השכבה הצהובה. זהו שלב חשוב ואסור לטעות כאן. הקליפה הלבנה תקלקל את המשקה וחייבים לקלף בעדינות כדי לא להגיע אליה. (תמונה של השלב הראשון)

השלב הרביעי – כעת ישנם שני כלים, באחד הכהל לאחר שהוצאנו את הקליפות ובשני תערובת מים וסוכר.

ב. הכנת התערובת – שופכים את הכהל ואת קליפות הלימון לצנצנת זכוכית אטומה ומניחים במקום חשוך וקריר למשך שבוע עד שבועיים (תמונה של השלב השני).

ג. הפרדת הקליפות ממשקה הכהל – לאחר שחלפו שבוע-שבועיים מסננים את הקליפות החוצה בעזרת מסננת עדינה (תמונה של השלב השלישי).

ד. הכנת תערובת מי סוכר – בכלי נוסף מערבבים היטב את המים והסוכר – רצוי להשתמש בצנצנת אטומה ולנער היטב עד לערבוב מלא או בהמסה על ידי חימום בסיר בישול (תמונה של השלב הרביעי).

ה. כמעט גמרנו. נותר רק למזוג את שתי התערובות לתוך בקבוק משקה (תמונה אחרונה) ומניחים לאחסון וצינון במקפיא. כעת הלימונצ’לו מוכן.

ו. כל ערב מוזגים קצת.

סוף דבר

מתכונים דומים:
מתכון להכנת ליקר תפוזים

בקבוק לימונצלו מוכן לשתיה
רוצה להגיד משהו?

2 תגובות

    1. asaf

      כן, בהחלט, אך מאחר ולוודקה יש 40% אלכוהול במקום 96% בכהל נצטרך לשנות את היחס בין הוודקה למים כך שיהיה פי 2 וודקה ממים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.