האביב מגיע והוא פורח

שדה צהוב של חרדל וחרצית עטורה בחורבת בכפר הנטוש “חורבת חובייזה” שבצמוד לקיבוץ אבן יצחק ברמות מנשה

בחודש אדר העונות מתחלפות. האביב מגיע והוא פורח. אל השקדיה שמסיימת כעת את עונת הפריחה הקצרה שלה מצטרפים בזה אחר זה אינספור עצי פרי שמלבלבים בכל צבע. ב21 למארס אורך היום והלילה שווים. פרחים צבעוניים נובטים וניבטים מכל עבר. לחגיגה של התחדשות הגינה והטבע מצטרפים דבורים, פרפרים, ציפורים, צבים קיפודים.

גידולי ירקות החורף עדין בשיאם אבל הם מתקרבים אל סופם הקרוב והבלתי נמנע. עם בוא האביב יתעייפו ירקות החורף אבל במקום לעקור אותם כדאי לגזום את רוב נפח הצמח ואת עמוד הפריחה שלו ובכך לאפשר לו למקד את האנרגיה שנותרה לו בצמיחה מחדש במקום בהצמחת עמודי פריחה. נסתפק בהשארת מספר קטן של עמודי פריחה מהם נלקט זרעים לאחר שהצמח יתייבש בקיץ ונשמור אותם במקום יבש עד לעונת הזריעה בחורף הבא.

היום קצר והמלאכה מרובה

ימי סוף החורף, מאמצע פברואר ועד מארס, עמוסים בגינה. זאת התקופה האהובה ביותר על צמחי הגן וצריך להספיק לנצל את יתרת הגשמים ואת מזג האוויר שנוח להם כל כך כדי להכין את הגינה לאביב ולקיץ.

מנוחת הגנן בחורף הקר והרטוב נגמרה והגיע הזמן לצאת לכמה ממלאכות הגינה החשובות ביותר. 

מה נאכל?

חודש מארס הוא שיא עונת הליקוט. הארץ ירוקה ואפשר לצאת ולנשנש אותה. מזונות על גדלים בעונה זאת בכל מקום. שדות חרדל וחוביזה ממלאים את שולי הדרכים וניבטים מכל עבר. החוביזה מזינה במיוחד וכוללת ברזל, מינרלים ושלל ויטמינים. היא יכולה להחליף תרד בכל תבשיל ומאפה. שדות הבר מתמלאים בעוד מינים משובחים של צמחי מאכל טריים ומזינים כמו אספרג החורש, שום הבר, גדילן, עולש ומרוות ירושלים שיכולים להפוך לסעודה נפלאה. 

מה נשתול?

שתילת תותים –  אין כמו הטעם וההנאה מתות שדה שגידלנו וקטפנו בעצמנו. מועד השתילה הנוח ביותר הוא סוף החורף וכעת עדין ניתן לשתול שיחי תות. כדי להימנע ככל האפשר ממזיקים נשתול בעציץ או מיכל אחר. אם נותרו לנו שיחי תותים מהשנה שעבר נוכל להרבות אותם בחודשים הבאים – קישור למדריך שתילת התותים.

שתילת עצי פרי ובמיוחד עצי שבעת המינים וארץ ישראל. במארס עדין ניתן להמשיך ולשתול עצי פרי. קישור למדריך נטיעת עצי פרי.

זריעת פרחי קמומיל כדי שיהיה לנו צבע בגינה ותה טעים גם בקיץ.

שתילת סבב אחרון של ירקות חורף – לאחר הקור של שיא החורף ניתן כעת (מסוף פברואר ובמהלך מארס) לחזור ולשתול מחזור אחרון של ירקות עלים, תפוחי אדמה, קולורבי, חסה, פטרוזיליה, בצל ירוק, סלק וכרישה.
קישור למדריך לגידול ירקות.
קישור לרשימת ירקות החורף וירקות הקיץ.

שתילת תבלינים – תבלינים ניתן לגדל באמצעות שתילה או ריבוי באמצעות יחורים או חלוקה (קישור לכתבה על ריבוי צמחי תבלין) נעשית בסתיו ובאביב. מארס הוא חודש מצוין לשתילת ערוגות תבלין חדשות ולהכנת יחורים. כדאי להכין יחורים של רוזמרין, פלגרניום ומרווה וגם להרבות נענע ואורגנו בחלוקה.

עבודות הגינה במארס

עץ הנקטרינה וסביבו צמח שיבא להגנה מכנימות

הגנה על עצי הפרי – הפירות טעימים לא רק לנו. גם הציפורים, החרקים וחיות הבר ישמחו לנגוס בפרי העסיסי ולכן נצטרך להגן על הפירות מיד לאחר חניטת הפרחים ותחילת התהליך שבסופו יהפכו לפירות מתוקים. מיד לאחר החניטה של הפרחים עם הנץ הפרי מהפרח ולאחר שהפרח נבל יש לכסות את הפירות הצעירים ברשתות להגנה מציפורים. ניתן לקנות רשתות הגנה בזול בעלי-אקספרס – רשת של 17 מאש (מספר החורים בס”מ) היא אידאלית להגנה מפני המזיקים של עצי הפרי. אפשר לקנות גם שקיות רשת ולעטוף כל צביר פירות בנפרד. בנוסף כדאי להתחיל גם בהכנת מלכודות נגד זבוב הפירות

את מלכודות הזבובים מכינים מבקבוקי שתיה של 1.5 ליטר, שאותם חוצים באמצע. ממלאים בחלק התחתון תמיסה מתוקה מתרכיז מיץ ומכניסים את החלק העליון עם הפיה כשהוא הפוך לתוך בסיס הבקבוק כדי להשאיר רק פתח כניסה. בשלב הבא עושים חורים בחלק העליון של הבקבוק ומשחילים בהם חוטים שבעזרתם תולים על כל עץ הפרי הנשירים.
עצי פרי נשירים רגישים מאד גם לכנימות והתרופה הטובה ביותר היא גידול שיחי שיבה בצמוד לעצים שימשכו את הכנימות אליהם במקום לעץ.

עישוב הגינה – הגינה מלאה כעת בעשבי בר שחלקם לא רצויים. בעונה זאת הם גדלים מדי יום וחלקם מגיעים לממדי ענק. נצטרך לכסח את עשבי הבר כשהם מתחילים לפרוח לפני שיופצו הזרעים ואם נקפיד על כך במשך כמה שנים נוכל לדלל בהדרגה את כמות העשבים בגינה. אין הכרח לעקור עשבים מהשורש ובדרך כלל זה גם לא אפשרי. מספיק למנוע את פיזור הזרעים באמצעות עקירת הפרחים לפני שיהפכו לזרעים בקיץ.

השקיה – בסיום עונת הגשמים ועם החניטה בעצי הפרי נחדש את ההשקיה בבוסתן ונקפיד על השקיה רציפה במנות גדולות פעם או פעמיים בשבוע עד להבשלת הפרי.

באמצע מארס מתחילים בהכנת גינת הירקות לקראת שתילת הקיץ, בדיוק כמו שעשינו כשהכנו את הערוגות לקראת החורף בספטמבר. ראשית יש לפנות מקום בערוגה וכדי לעשות זאת נגזום את שתילי ירקות החורף שייבשו, אבל בלי שנעקור אותם מהשורש. סביב השורשים מתפתחים חיים מתחת לאדמה ואלה מקנים לאדמה מבנה בריא וכוח. נמשיך עם פיזור קומפוסט ותיחוח שלו לתוך האדמה וכדי לאוורר אותה מעט. אחד מעקרונות הגינון המקיים, שלא מבוסס על כימיקלים, הוא שלא כדאי לעדור ולהפוך את האדמה ממש כדי לא לפגוע בחיים שמתפתחים בה. רק בהקמת ערוגה חדשה או בטיפול באדמה חולה יש תועלת בהפיכת האדמה. לאחר הכנת האדמה נתחיל בהשקיה סדירה ורק לאחר שבועיים של השקיה בהם ינבטו ויעקרו העשבים הלא רצויים, נבצע שתילה של ירקות קיץ ראשונים. עוד על הכנת הגינה לקיץ בדף המידע של חודש אפריל בגינה

במהלך מארס אפשר להתחיל בשתילת ירקות הקיץ – עם התארכות הימים מגיע הזמן לשתילת מחזור ראשון של ירקות קיץ – עגבנייה, מלפפון, פלפל, אבטיח, מלון, חציל, קישוא, דלועים, תירס, בטטה, חמנייה. קישור למדריך על ירקות חורף וירקות קיץ ולדף המידע עם רשימת הירקות ותנאי הגידול של כך אחד מהם..

פעילות עם ילדים: ייבוש פרחים

ממש כמו פעם, כשהיינו ילדים, נצא לקטוף פרחים במגוון צבעים וצורות, כאלה שאינם מוגנים, נמיין ונסדר לייבוש בין דפי ספר או עיתון ונניח עליהם משקולת כבדה. כעבור שבועיים-שלושה נקבל פרחים יבשים. נוציא אותם בזהירות ונוכל להרכיב מהם יצירות אומנות או להדביקם כקישוט על חלון או אגרטל.

מתוכנים עונתיים

סלט אביב מעלי גינה וליקוטים
כל עלי הגינה מתאימים לסלט ירוק ובסוף החורף הם בשיאם. בתמונה סלט מעלי הגינה – רוקט, גרגר הנחלים, סלק עלים, פטרוזיליה ובצל ירוק. להוספת טעם עז נוספו מליקוט ביער הסמוך עלי חרדל, שום הבר, זעתר ופרחי מאכל. מעל הכל מפוזרים נבטוטים טריים מתוצרת בית (מתכון לנבטים). סלט עלים טבעי מאופיין בטעם חי וחריף והוא אוהב לימון, הרבה לימון וכמובן שמן זית, גרעיני חמנייה ומלח פלפל. להגיש טרי. למתכון המלא – סלט אביב.

סלט חורף מעלי הגינה וליקוטים

טיול החודש

בעקבות חג פורים – אל הארמון הפרסי העתיק ושרידי הבוסתן שברמת רחל
סיפור מגילת אסתר התרחש רובו ככולו במשתה שערך המלך אחשוורוש ב”חצר גינת המלך” של ארמונו. למרבה הפלא ארמון מלכותי מאותה תקופה נמצא, נחשף והוסדר למבקרים בחפירות ארכיאולוגיות בקיבוץ רמת רחל ובליבו נחשפו שרידי גן מלכותי גדול. הרחבה על הארמון של רמת רחל במאמר “בעקבות הגן הארץ ישראלי”.

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

 

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.