כובע הנזיר. פרח אכיל. מתפשט במהירות בגינה בחודשי האביב והקיץ ונעלם בחורף.

שעון העונות לא נח לרגע. העונה החמה החלה והגינה נכנסת לתקופת מעבר. השדות הירוקים שסביב נצבעים צהוב והטבע נכנס לתרדמת קיץ. פרחי הבר הצבעוניים נובלים ונותרים רק מעטים כמו עמודי הפריחה הוורודים של החוטמית זיפנית, החרציות הצהובות האחרונות והפרגים האדומים שגם הם דועכים אט-אט. כולם ייעלמו בקרוב ויפנו את מקומם לצהוב היבש שימלא את הארץ. 

גינת ירקות הקיץ עדין בחיתוליה ואחרוני התותים נקטפים מערוגות התות. על עצי הפרי מבשילים לאטם פירות הקיץ שיהיו מוכנים לקטיף בחודשים הבאים. העצים מעכלים כעת את המים ששתו בחורף ואת החום והשמש שאגרו באביב והם הופכים אותם לפירות בשלים ועסיסיים הגדלים מיום ליום.

בחודשים הקרובים יבשילו האפרסקים, השזיפים, התפוחים ועמם גם הפירות המקומיים שבהם נתברכה ארצנו. תחילה יבשילו הענבים והתאנים ולאחר מכן יבוא תור השקד, הרימון והזית. בינתיים נצטרך לשמור היטב על עצי הפרי ולהגן עליהם מפני מזיקים.

מה שותלים? ירקות קיץ

הקחוון פורח בר ברחבי הארץ וניתן לגדלו גם בגינות. הוא משתייך למשפחת פרחי הבבונג שממנה מכינים את תה הקמומיל הנודע

במאי ניתן להמשיך בשתילת ירקות הקיץ כולל עגבניות שרי ועגבניות רגילות, פלפלים מכל סוג וצבע, מלפפונים, מלונים, אבטיחים ודלעות. באזורים חשופים לשמש מלאה (או לפחות שמש בבקר) כדאי לשתול גם חמניות ותירס.
> מדריך המשתלה – כל סוגי הירקות מא’ עד ת’
> מדריך המשתלה – גידול ירקות

ירוקים של קיץ: עלים ועשבים ירוקים גדלים בעיקר בחורף אך ישנם כמה מבין עשבי הגינה שגדלים גם במשך כל הקיץ ושום גינת מאכל לא שלמה בלעדיהם: בזיליקום (ריחן), פטרוזילה ותרד ניו-זילנדי.

חמניה היא פרח מרהיב. בזריעת חמניות יש להיזהר מקניית הגרעינים הרגילים, אלה הקלויים והמלוחים שניתן לקנות בכל קיוסק ופיצוחיה. כדי לגדל חמניה צריך להשיג גרעיני חמנייה, מחנות בה יש חמניות לא קלויות. אפשר גם בחנויות זרעים או בחנויות אוכל ציפורים. החמניה זקוקה לשמש מלאה.

תירס לא יתפתח אם לא ניתן לו תנאים מתאימים. חייבים לגדל קבוצת צמחי תירס צפופה להפריה הדדית וכמו כן לתת מים בנדיבות, שמש חמימה ואדמה עמוקה ומתוחחת.

בטטה היא צמח משתרע נוסף שמתאים לשתילה באביב ועד תחילת הקיץ. גידול בטטה נעשה מיחורים שאותם ניתן להפיק מבטטה שנשים בצנצנת מים.

שתילת דלועים: עדין ניתן לשתול את בני משפחת הדלועים ובהם קישואים, דלעות, מלפפון, מלון ואבטיח. כדי לקבל מהם פרי בקיץ צריך לדעת כיצד לגדל אותם ועל כך בכתבה על הפרית דלועים.

עבודות הגינה במאי

בסוף האביב אפשר להירגע מעט מרצף עבודות השתילה של החודשים הקודמים. החום שהגיע מקשה על העבודה וגם הגינה אינה זקוקה לנו באינטינסביות בעונה זאת. אז מה בכל זאת נעשה כדי להכין את הגינה לקיץ?

השקיה: עם בוא הקיץ חיוני לוודא שהגינה מושקת כראוי. יש לתגבר את ההשקיה בחלקת הירק וגם סביב עצי הפרי שזקוקים כעת לכל טיפת מים כדי לתת פירות גדולים וטובים. אם שתלנו תירס, אבטיחים ומלונים כדאי מאד שנקצה להם השקיה בנדיבות בשלב בו גדל הפרי.

יש להגן על הפירות הנשירים באמצעות כיסוי בשקיות ניילון (בתמונה נקטרינה) מיד לאחר חניטת הפרי

חיפוי האדמה: לקראת שיא החום כדאי להרבות בחיפוי חלקת הירק וסביב עצי הפרי. החיפוי יכול להיעשות מהעשבים היבשים שממלאים את הגינה בעונה זאת ומשברי ענפים, גזם דשא וכל חומר אורגני אחר. החיפוי הוא תרופת קסם לבעיות רבות בגינה. הוא מצל על הקרקע, מקשה על צמיחת עשבים, מצמצם איבוד מים בעת בהשקיה וכך מקטין את הצורך בהשקיה. ובהמשך – מתפרק ומטייב את האדמה.

עצי הפרי הנשירים: הפירות הולכים וגדלים מיום ליום על עצי האפרסק, הנקטרינה, השזיף, התפוח, השסק והאפרסמון. מזיקים מכל סוג וגם ציפורים וחיות אחרות מסתערים מכל עבר והם ישמחו לזלול את הפירות שעמלנו על גידולם, או גרוע מכך ירצו להטיל בהם ביצים. נמשיך לשמור על העצים באותם שיטות בהן החלנו (כך יש לקוותבחודשים הקודמים ולהתפלל לטוב.

עצי הפרי המקומיים: הגפן והרימון כבר חונטים פירות וכדאי לכסות אותם מיד לאחר החניטה בשקיות מאווררות על מנת שלא יזללו אותם הציפורים. מעלי הגפן אפשר לקטוף עלים צעירים ולהכין מהם מיני תבשילים וממולאים.

איסוף זרעים: ביוני ממשיכים ללקט זרעים מירקות שהעלו עמודי פריחה (חרדל, שומר, חסה, מנגולד, בצל ירוק, פטרוזיליה) ושומרים אותם בכלים אטומים או שקיות סגורות עד לעונה הבאה. צריך לדעת שרוב הזרעים שנמכרים בחנויות הם זרעי מכלוא מסחריים ומהם אין טעם לאסוף זרעים. רק אם השתילים שלנו ממקור של זרעים פתוחים שווה להשקיע באיסוף זרעים. אפשר ללקט זרעים גם מפרחי הבר כמו הפרג, התורמוס, החוטמית זיפנית ושיחי הלוטם – קישור למידע נוסף על איסוף ושימור זרעים מפרחי בר

ליקוטים

 

פרח הצלף בולט בנוף היבש בשלהי האביב ובקיץ

עונת הצלף מתחילה. הצלף הוא צמח קוצני ירוק ומרהיב עם סיפור מיוחד. הוא מתבלט בצבע ירוק עז ופרחים לבנים גדולים שפורחים דווקא בקיץ. הפרחים גדלים רק למשך 24 שעות ובזמן הקצר הזה הם חייבים לעבור הפריה ולכן הם כה גדולים, בוהקים ומלאי צוף עסיסי שקורא לכל דבורה וחרק. הצלף בולט בנוף דווקא בעונה השחונה כאשר מרבית הצמחים נובלים ומצהיבים. בעוד שאר הצמחים נאלצים להתחרות זה בזה בחורף ולהתמודד על כל פיסת מים, שמש ואדמה פנויה, בוחר הצלף להיות ייחודי וכך מתאפשר לו לגדול בלא תחרות ובלא הפרעה בחודשי הקיץ כאשר מרבית הנוף סביבו נבול ויבש. 

עצי הפרי של הקיץ: בוסתני הפרי ויערות המאכל מציעים מפלט מחום הקיץ. בתחילת מאי עדין ניתן למצוא שקדים ירוקים על עצי השקד, עצי התות מתחילים לתת פרי מתוק וגם עלי התות טובים למאכל, וכמוהם גם עלי הגפן הטריים בתקופה שלפני הבשלת הענבים.

 

מתכונים עונתיים

כבישת צלפים: בחודשים מאי, יוני ויולי מלקטים את ניצני הפרחים הקטנים ומכינים מהם צלפים כבושים. למתכון המלא.

עלי גפן: עונת עלי הגפן מתחילה. עלים טריים וצעירים הם הטעימים ביותר. למתכון המלא.

שקדים ירוקים: באפריל ותחילת מאי השקדים עדין ירוקים. הם יבשילו והיעשו חומים ובעלי קליפה קשה רק בעוד כמה חודשים. כעת ניתן לקטוף אותם מהעץ או לקנות בשוק ולהינות מטעמם החמצמץ המיוחד בסלטים ותבשילים. לכתבה על פרי השקד ושימושיו.

סלט פריקי עם שקדים ירוקים: מתכון קלאסי מהמטבח הערבי המקומי. חלופה צבעונית, מקומית ועונתית לעוד מנת אורז שגרתית. 

לימונצ’לו: עודפי הלימונים שנותרים על העץ ישמחו להפוך לליקר מרענן. קלאסיקה של המטבח האיטלקי במתכון קל להכנה. למתכון המלא.

טיולים

אשכולות ראשונים של פרי הגפן מבצבצים מבין לעלים הטריים

הליכות ג’יין נערכות בסופ”ש הראשון של חודש מאי בערים שונות ברחבי הארץ והעולם. ההשתפות חינם והן דרך מיוחדת להיחשף למקומות, סיפורים ובעקר לאנשים שלא נמצאים על מפת התיירות הרגילה.

על בוסתנים ומקומות מומלצים לטיולי קיץ: בכתבות על עץ התותעץ השקד ועל הסטף.

בנימינה: אזור המושבות של זיכרון יעקב, בנימינה וגבעת עדה יפה כל השנה. טיילת שוני שעל כביש 652 בין בנימינה לפארק שוני מציעה חצי ק”מ של הליכה בצל מתחת לשדרת עצי פרי ארץ ישראלי שמציעים (לפחות למי שגבוה מספיק) תותים, תאנים וענבים. אם נמשיך לאורך הכביש כק”מ נוסף נגיע לפניה לביה”ס אורט וממנה לעין צור, ושם סביב המעין היפה וחורבת בית המרחץ הרומאי משתרע בוסתן נרחב על מדרגות חקלאיות ובו עצי תות, תאנה, זית, הדרים, אתרוג, אגוז, תפוח ולימון.

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.