חמניה

הקיץ לוהט, החום בשיאו, והאדמה, כמו בני האדם, זקוקה כעת למנוחה. זה לא הזמן לשתילה ולעבודה מאומצת. 

זאת העונה לצאת לבוסתנים האבודים וללקט משלל פירות הקיץ – תאנים מתוקות, ענבים, רימונים ותות עץ. את טעמי הקיץ המתוקים ניתן לשמור כדי שנהנה מהם במשורה כל השנה. את התאנים והענבים ניתן לשמר ולהפכם לדבלים וצימוקים, אך בעונת הקיץ החמה עדיף להקפיא חלק מהם ולקבל ארטיק טבעי נפלא בלא סוכר וצבעי מאכל.

בעבודת הגינה, נסתפק בחיזוק ההשקיה, הוספת חיפוי מרבי לאדמה להגנה מיבוש והתאיידות, ושאר מלאכות שלא ניתן לדחות לימים קרירים יותר. אם שתלנו בחודשים הקודמים יבולי קיץ נוכל כעת להינות מקטיף עגבניות ומלפפונים להכנת סלט ולקנח בתירס, גרעיני חמניה ואבטיחים. גם פירות הקיץ מבשילים כעת והם מגיעים לשיא מתיקותם.

תחזוקת הגינה
השקיה – בשיא הקיץ, חייהם של חלק גדול מצמחי הגן תלויים בהשקיה כדי להתקיים ואחרים זקוקים להשקיה סדירה כדי להניב פרי. אם הגינה מושקת בעזרת מחשב השקיה חשוב לצאת עכשיו לבדוק שההשקיה תקינה, שאין חור בצינור או סתימה.
מצד שני לעצי פרי מקומיים (תאנה, גפנים, תות, חרוב, שקד, רימון) אפשר להפסיק את ההשקיה לאחר שהפירות גדלו. עצים מקומיים בוגרים יחזיקו מעמד בלא השקיה עד הגשמים.

הגנה על עצי הפרי – חשוב לשמור את ההשקיה הסדירה לעצי פרי כדי למנוע נשירת פירות או פגיעה בהבשלתם התקינה. חיוני גם להמשיך להגן על עצי הפרי הנשירים ברשתות עד להבשלה. כדאי לקטוף את הפירות מספר ימים לפני הבשלה מלאה – גם כדי למנוע זלילה על ידי ציפורים ומזיקים אחרים וגם כדי למנוע ריקבון ונשירה מהעצים.

טיפול בעשבים שוטים – אם נתמזל מזלנו ויש לנו בגינה חלקה של גינת בר, נראה אותה הופכת לצהובה וקוצנית בקיץ. הזמן המתאים לסילוק עשבים מיותרים מהגינה הוא החל מחג השבועות ביוני ועד תחילת יולי. העשבים סיימו כעת את גדילתם וניתן לקצור אותם כעת עם חרמש, מזמרה או מכסחת דשא, לפני שמרבית הזרעים מתפזרים ברחבי הגינה.

שימור זרעי ירקות
מי שהשאיר בגינתו כמה שתילים של ירקות חורף יוכל כעת לאסוף זרעים ולשמור אותם לקראת העונה הבאה. כעת יש לאסוף את הזרעים שיבשו על גבעולי הצנון והצנונית, הפטרוזיליה, שמיר וכוסברה, מנגולד וחסות. הזרעים צריכים להגיע להתייבשות מלאה על גבי הצמח. אם נרצה לשמור זרעים של ירקות בהם אוכלים את הפרי הבשל (דלעות למיניהן, אבטיח, מלון, פלפל, עגבנייה) נצטרך להקפיד לייבש את הזרעים לפני האחסון.

ליקוט מזון מהטבע היא מסורת עממית ומקומית
ליקוט מזון מהטבע היא מסורת עממית ומקומית שבסיסה בחיי מחסור ועוני שהיו מנת חלקם של מרבית תושבי הארץ בעבר. אך כפי שהמטבח האיטלקי התפתח מעוני ודלות והצליח בזכות המרכיבים הפשוטים, הטבעיים, הבריאים והמשביעים שבו, גם לליקוט מזון יש תכונות דומות. שנים רבות נדחק הליקוט לפינה בשל תדמית העוני וה”ערביות” שדבקה בו, אך בשנים האחרונות השתנה המצב לטובה ובשבתות כבר אפשר לראות משפחות שלמות יוצאות ללקט בטבע, בעיקר בחורף ובאביב שבהן מלקטים עלים טריים ועסיסיים. למרבה השמחה ניתן ללקט גם בקיץ. 

ליקוט תאנים ושאר פירות הקיץ
פוסט על הבוסתן הנפלא בחלקת הבעל בסטף (בקיץ ניתן לטעום כאן תאנים, רימונים, ענבים ופיסטוק, וכולם מזני הבלאדי של ארץ ישראל).
פוסט על עץ התאנה והיכן ניתן למצוא וללקט תאנים טובות.
פוסט על עץ התות השאמי וליקוט מעצי תות.
> בקיץ ניתן ללקט גם חרובים, פטל וסברס.

איסוף זרעים מצמחי בר בקיץ
בקיץ, צמחי הבר נבלו התייבשו וניתן לאסוף בעיקר זרעים. זרעי הקיץ בריאים להפליא ולא נופלים מכל מולטי ויטמין שנמכר בחנויות הטבע.  הזרעים הנפוצים כוללים: שומר (שקל לזיהוי בשל הגבעול שמגיע בקלות לגובה קומת אדם), חרדל (3-4 מהם בכל תרמיל שעל הגבעול היבש) וגם סרפד (הוא כבר לא דוקר בקיץ) ובכולם אפשר להשתמש לתיבול.

צלפים
בשיא הקיץ כדאי לצאת לטבע ולקטוף בזהירות את פרי הצלף ולשמר אותם באמצעות כבישה.

הכנת פירות יבשים
פוסט על ייבוש תאנים ופירות אחרים באופן טבעי בשמש

איסוף עלי תבלין ויבוש תבלינים
כמו הרוזמרין, בזיליקום, לואיזה, אזוב, דפנה, שיבא, מרווה  – פוסט על ייבוש תבלינים.

ריבוי תותים משלוחות
זאת העונה לעשות ילדים לשיחי התות מהחורף הקודם. כעת, לאחר תום עונת התוים מוציאים שיחי התות שלוחות ארוכות. נמתח אותן וננעץ באדמה כדי שגם בשנה הבאה יהיו לנו תותים – פוסט על גידול תותים באמצעות שלוחות.

הארכת חיי הבזיליקום
בחודשי הקיץ שתילי הבזליקום מניבים עלים ירוקים רעננים וטעימים, אלא שסביב חודש אוגוסט נעצרת הגדילה ולפתע הצמיחה נעצרת, העלים מצהיבים ומופיעים עמודי פריחה. אם נקדים את כל אלה וברגע שהצמיחה נעצרת והצמח עדין ירוק נגזום את חלקו העליון נוכל לעודד צמיחת עלים טובים נוספים לתוך ספטמבר.

הפרית דלועים
הירקות הדלועים (דלעת, קישוא, מלון, אבטיח, מלפפון) זקוקים לסיוע מאתנו כדי להניב פרי. אם נתן לטבע לעשות את שלו נקבל יבול דל מאד. הדלועים הם צמח דו-מיני ולכן זקוקים להאבקה. בלעדיה נראה שפרחים הופכים לפירות קטנים אך אלה קמלים לפני שהם גדלים ומבשילים.

שני הפרחים, הזכר והנקבה, מייצרים צוף שמושך חרקים מכל סוג ולכן בשדות החקלאים מפזרים כוורות בשדות והדבורים נמשכים לפרחים הצהובים ועושים את העבודה, אך לנו בגינה אין כמעט דבורים ונצטרך לעשות את העבודה בעצמנו כפי שמתואר בקישורים הבאים:
> לכתבת הדרכה בגינת בוסתן על הפרית דלועים.
קישור לסרט של מתן הגנן על הפרית דלועים.

הכנת הגינה לעונה הבאה
בסוף אוגוסט הימים מתקצרים ואפשר להתחיל במלאכת הכנת הגינה לעונת החורף (מתואר בקישור על ספטמבר בגינה).

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.