יולי-אוגוסט (תמוז ואב) בגינת המאכל

Print Friendly, PDF & Email

הקיץ לוהט. החום בשיאו. האדמה, כמו בני האדם, זקוקה כעת למנוחה. זה לא הזמן לשתילה ועבודה מאומצת.

זאת העונה לצאת לבוסתנים האבודים וללקט משלל פירות הקיץ – תאנים מתוקות, ענבים, רימונים ותות עץ. את טעמי הקיץ המתוקים ניתן לשמור כדי שנהנה מהם במשורה כל השנה. את התאנים והענבים ניתן לשמר ולהפכם לדבלים וצימוקים, אך בעונת הקיץ החמה עדיף להקפיא חלק מהם ולקבל ארטיק טבעי נפלא בלא סוכר וצבעי מאכל.

בגינה, נסתפק בחיזוק ההשקיה, חיפוי מרבי לאדמה להגנה מיבוש והתאיידות, קצירת יבולי הקיץ, איסוף פירות הקיץ והכנת פירות יבשים כמו גם שאר מלאכות שלא ניתן לדחות לימים קרירים יותר.

אשכול ענבי איזבלה מבשיל לאיטו בחום הקיץ

ליקוט תאנים ושאר פירות הקיץ:  פוסט על הבוסתן הנפלא בחלקת הבעל בסטף (תאנים, רימונים, גפנים, פיסטוק), פוסט על עץ התאנה, וגם פוסט על עץ התות השאמי וליקוט מעצי תות. בקיץ ניתן ללקט גם חרובים וסברס.

הכנת פירות יבשים: פוסט על ייבוש תאנים ופירות אחרים באופן טבעי בשמש

איסוף עלי תבלין ויבוש תבלינים כמו הרוזמרין, בזיליקום, לואיזה, אזוב, דפנה, שיבא, מרווה  – פוסט על ייבוש תבלינים.

ריבוי תותים משלוחות: זאת העונה לעשות ילדים לשיחי התות מהחורף הקודם – פוסט על גידול תותים באמצעות שלוחות

הפרית דלועים: הירקות הדלועים (דלעת, קישוא, מלון, אבטיח, מלפפון) זקוקים לסיוע מאתנו כדי להניב פרי. אם נתן לטבע לעשות את שלו נקבל יבול דל מאד. הדלועים הם צמח דו-מיני ולכן זקוקים להאבקה. בלעדיה נראה שפרחים הופכים לפירות קטנים אך אלה קמלים לפני שהם גדלים ומבשילים.

דחליל הגינה שומר על הקרעה הלוא היא קישוא הבלאדי הערבי. הקרעה מצויינת להכנת תבשילים מקומיים ויכולה להחילף קישוא או דלעת. כדי לגדל קרעה יש לקנות את הירק בקיץ באחד השווקים הערביים ולתת לו להתייבש ואז ולשתול את הגרעינים בעונה הבאה.

שני הפרחים, הזכר והנקבה, מייצרים צוף שמושך חרקים מכל סוג ולכן בשדות החקלאים מפזרים כוורות בשדות והדבורים נמשכים לפרחים הצהובים ועושים את העבודה, אך לנו בגינה אין כמעט דבורים ונצטרך לעשות את העבודה בעצמנו. פרחי הנקבה הדלועים נפתחים רק מוקדם בבוקר וזה הזמן לצאת לגינה. ראשית נצטרך להבדיל בין הפרח הזכר לנקבה. את הזכר נזהה לפי שהוא פורח בקצה גבעול משלו (באורך עד 20 ס"מ) ובתוכו עמוד של אבקנים דביקים. הדלועים חונטים פרי עוד לפני ההפריה ולכן את הפרח הנקבי נזהה בכך שהוא צומח בקצה הפרי הקטן (קישוא או דלעת). בשעות הבוקר המוקדמות לרוב הפרח הנקבי פתוח והזכרי לרוב סגור. אז מה עושים: קוטפים פרח זכרי שישמש אותנו להפריה, ובמידה והוא סגור ומסירים ממנו את עלי הכותרת כדי לחשוף את עמוד האבקנים. כעת ניקח אותו כאילו היה דבורה ונביא אותו לגעת בצלקת שבלב הפרח הנקבי. החיבור בין השניים אמור להביא להפרחה המיוחלת. זה לא פשוט וגם לא תמיד מצליח אבל בלא הפריה ידנית קשה לגדל דלועים. במלפפון התהליך דומה אבל מאחר ויש פרחים קטנים רבים נעבור בינם עם מכחול קטן במקום לקטוף. קישור לסרט של מתן הגנן על הפרית דלועים.

קולורבי גדל בגינה, סגול לצד לבן

הכנת הגינה לעונה הבאה – בסוף אוגוסט הימים מתקצרים ואפשר להתחיל במלאכת הכנת הגינה לעונת החורף (מתואר בקישור על ספטמבר בגינה).

כתבות נוספות וקישור לחודשים הסמוכים:

חודש יוני (סיון) בגינת המאכל

 

No Comments

Leave a Comment