ירושלים היא לא עיר קלה. היא מחולקת לרובעים ולשכונות, ובינהן מפרידות חומות נסתרות מעין. אנשים מדברים בשפות שונות וחיים בעולמות שכמעט ואינם מתחברים. במרכז העיר חרדים קיצוניים, במזרח הערבים, ופה ושם גם סתם ישראלים, עניים, עשירים, אשכנזים ומזרחיים. העיר היא פסיפס של אנשים, קולות, ריחות, טעמים, אמונות ושפות. תושבים לחוצים, נהגים עצבניים, גדודי תיירים וגם לא מעט שוטרים מודאגים. בליבה פועם שוק מחנה יהודה ששינה את פניו לטובה ובסמוך קרית הממשלה, עיר עתיקה עם מקומות קדושים בכל פינה, שכונות עוני לא מעטות וגם הרבה בניה חדשה.

בועה של עולם שאיננו עוד

דווקא בלב הניגוד הזה, באמצע הבלגן והלכלוך של מקום המפגש שבין החלק המזרחי-ערבי של העיר לבין השכונות החרדיות הצפופות שבמרכז העיר, יושבת בועה נדירה של רוגע, שלווה ושלום, בועה של עולם שנעלם, עולם שאיננו עוד.

מלון האמריקן קולוני משתרע על מתחם שראשיתו לפני כ150 כשהחלה היציאה מחומות ירושלים, עת בנה כאן אפנדי ערבי עשיר בית לו ולארבעת נשותיו. אך משלא נולד לו בן זכר מנשותיו התפרק הבית והמקום נרכש על ידי מתיישבים אמריקאים ושוודים שהגיעו לכאן כדי לחכות לביאת המשיח. משבושש הלה להגיע נאלצו למצוא לעצמם פרנסה. תחילה פתחו את חנות הצילום שאוסף הצילומים שלה נחשב עד היום לתיעוד המצולם החשוב ביותר של העיר, ולאחר מכן ב1902 פתחו את בית ההארחה שהתרחב מאז והפך למלון שזוכה שנה אחר שנה בטקס פרסי התיירות הבינלאומי WTO בתואר מלון הבוטיק המוביל בישראל.

מסדרונות המלון והחדרים הם מוזיאון חי, אבל הפריטים ההיסטוריים הנדירים לא מכבידים, להיפך הם משתלבים יפה בעיצוב המוקפד ובאבזור המודרני שבחדרים שברמת חמישה כוכבים. חדרי האמבטיה מרווחים ומפנקים, ארוחת הבוקר מצוינת, גם בשבת (לא כשר) וכך גם הבריכה המחוממת (פתוחה רק בקיץ) וחדר הכושר המאובזר שמשקיף אליה.

נווה מדבר שברירי
כלי חרס, ליד חנויות המלון

רק 2 דקות הליכה מפרידות בין מיקומו של המלון במזרח ירושלים, בצידה הערבי, לבין מערב העיר. אמנם בסופי שבוע בקיץ מגיעים לא מעט אורחים ישראלים, אך בשאר השנה שומעים כאן הרבה פחות עברית. האווירה בינלאומית, אורינטליסטית ושלווה, מאד שלווה. מסביב למלון רעש, בלאגן והמולה ובפנים רק ציוץ הציפורים.

הצוות ערבי, ההנהלה שווצרית, ארכיטקט הבית ומעצב הגנים הם ישראלים, והאורחים הם שילוב מרתק של תיירים, אנשי עסקים, סלבריטאים מפורסמים מרחבי העולם ופלסטינאים אמידים. לא נותרו עוד מקומות רבים כאלה בהם ישראלים ופלסטינאים יכולים להיפגש כשווים. המקום ממשיך לשמש כמקום מפגש ניטראלי ומעת לעת מגיעים גם פוליטיקאים שהוותיקים בהם אולי זוכרים את המפגש שנערך כאן בין יצחק רבין ויאסר עראפת ערב גיבוש הסכמי אוסלו.

ארוחת בוקר איטית בחצר הפאטיו

האמריקן קולוני הוא מלון ייחודי הממוקם פיזית בין היהודים לערבים, ונמצא בזמן האבוד שבין האנגלים לתורכים. המלון מוקף חומה גבוהה ששומרת מפני המציאות והרעשים שבחוץ והוא נותר כבועה, בועה בזמן שהיה כאן פעם ולא ישוב עוד לעולם, הזמן שבין ימי התורכים שנעלמו לפני כמאה שנה לימי האנגלים שגם הם כבר זיכרון רחוק, ולמרבה המזל המלון מנוהל בקפדנות על ידי שווצרים שמקפידים ומצליחים שלא לתת למציאות בחוץ לנפץ את הבועה.

נווה מדבר שברירי שמתקיים כאן כבר מאה שנה.

 

 

הגנים של האמריקן קולוני
המלון גאה במיוחד, ובצדק, בגנים שלו. מראשיתה של המושבה האמריקאית התפתחה כאן מסורת חקלאית וגננית יחודית. לטוב ולרע מייסד המושבה היה האחראי העיקרי להבאת עץ האקליפטוס לארץ. עם התפתחותו של המלון, שהחל לפעול כבר בראשית המאה ה20, הפכו הגנים שלו למרכיב חשוב בזהות המושבה. הגנים בצורתם הנוכחית, כשילוב של גן אנגלי עם גן פלסטינאי/ארץ-ישראלי מקומי, עוצבו במתכונתם הנוכחית כבר בשנות ה60-70 של המאה ה20 ומאז לא השתנו כמעט. מזה למעלה מ20 שנה הם מטופלים במסירות על ידי הגנן ברוך מור.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

סיור בגני המלון יכול להתחיל בחצר הפאטיו המקסימה שבלב הבניין המרכזי שבה פרוסים שולחנות מסעדת המלון תחת עצי התות המעוצבים ומסביב לעציצי פרחים ריחניים. גינת ה-Summer Bar שבכניסה למתחם היא גן אירוח אינטימי עם עיצוב עצים ושיחים שמחבר ומפריד בין חלקי הגן ומסתיר ומגלה אותם חליפות. גינת ה-Pool Garden עם סוכות הגפנים שלה המספקות צל לנופשים שסביב הבריכה. גינת ה-Cow Byre Garden שבקצה החניה, גינת ה-Porte Cochere Garden הקטנה והמעוצבת יפה שבשער הכניסה למתחם. אבל אולי היפה מכול הגנים הוא ה-East House Garden, שהוא גן מאכל מושקע שכל צמחיו אכילים ובוא בזמן יפים להפליא. את הגן מטפח צוות הגינון של המלון ואת פרותיו אוסף מדי יום צוות המסעדה שמכין ממנו מטעמים לאורחי המלון ובהם ירקות טריים, פרחים ממולאים בסגנון ערבי, ומגוון רחב של עשבי תיבול טריים שמתווספים לתבשילים השונים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

.

כתבות בנושאים דומים

הגינה הארץ ישראלית – מהו הגן הארץ ישראלי המקומי? מה הם חומרי הגלם שלו? והיכן ניתן לראות אותו?
איש תחת גפנו – מסע בעקבות הגן הארץ הישראלי – תולדות הגן המקומי מגן העדן, דרך התנ”ך והחאכורה הפלסטינאית
האט! גינה לפניך – על מעלות הזמן האיטי של הגינה
מלון האמריקן קולוני בירושלים והגינות הנפלאות שלו
ירושלים וסביבותיה – בוסתנים, גנים ומעיינות בירושלים וסביב לה

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.