זכר ליציאת מצרים – מסע מעבדות לחירות

גינת פרחי הבר

בפסח אנו חוגגים את יציאת ישראל מעבדות לחירות. מעל ל3,000 שנה חלפו מאז אותו מסע גורלי שהפך את בני ישראל לעם חופשי. אלא שלא בטוח שהשתחררנו מכבלי העבדות. 

תרבות השפע בה אנו חיים מקדשת צמיחה מתמדת. הצמיחה מבוססת על יצור אינסופי של דברים שאיש לא צריך וצריכה מתמדת שהיא אולי הערך עליון לפיו נמדד האדם בחברה המודרנית. כל אלו ניזונים מעבודה וכסף. כדי לקיים את תרבות השפע הזאת ואת הצריכה האינסופית שמזינה אותה רובנו נידונים למירוץ עכברים אינסופי, חיים של עבודה מסביב לשעון.  הורינו עוד הרשו לעצמם לנוח בין 2 ל4 ועד לא מזמן יום העבודה נגמר ב5 אחה”צ. זוכרים שלפני עידן הקניונים החנויות נסגרו בערב ולא נפתחו בשבת?

כדי לקיים את תרבות השפע והצריכה הזאת אנו נדרשים למסור את הזמן שלנו או כפי שאומרים באנגלית אמריקאית “זמן זה כסף”. עד לפני שנים לא רבות איש לא העלה על דעתו עבודה מתמדת סביב השעון, בה רבים עובדים, או לפחות זמינים, 24/7 באמצעות הטלפון והמחשב שבבית.

הזמן והשליטה של האדם בו היא ההבדל בין עבד לאדם חופשי. ישנם שימושים טובים יותר לזמן ולחירות שלנו מאשר צריכה אינסופית ומיותרת וההחלטה בידינו. חג הפסח מזכיר לנו את כל אלה. האחריות לחירות שלנו היא שלנו ורק שלנו. אין טעם לצפות למשה רבנו או לנס יציאת מצרים. אף אחד אחר לא ישחרר אותנו לחופשי.  

שעון העונות – אביב

חגיגת האביב קצרה. כך מכתיב שעון העונות. עוד רגע קט, לאחר הפסח, תחל העונה החמה, פרחי הגינה ינבלו וצמחי הבר ינבלו ויכנסו לתרדמת הקיץ.

אך בינתיים הגן פורח והטבע בשיאו. עצי הבוסתן והגפנים שבגינה יצאו מתרדמת החורף וגם הם התכסו ירוק. צמחי הבר של החורף מתחלפים בצמחי האביב. שדות חיטה ודגנים צובעים בירוק את השטחים החקלאיים ברחבי הארץ, ומכל עבר שדות חרדל וחרצית מכסים את הנוף וככל שהחודש חולף והולך הם משנים את צבעם מירוק עז לירוק חיוור ולבסוף לצהוב.

חיות הבר יצאו מהחורים בהם הסתתרו מהקור והן משוטטות כעת עם צאצאיהם שנולדו זה עתה. פרפרים, דבורים, וחרקים נראים מסביב. רק החלזונות המזיקים שזללו את גינת הירק של החורף נעלמים עד לחורף הבא. גם הציפורים הקימו קן על העץ, ומתחתם על האדמה נערכים ומסתערים גדודי מזיקים לחגיגה בגינה.

אז מה נעשה בגינה באפריל?

הגנה על עצי הפרי הנשירים – פריסת רשת הגנה צפופה מסביב לעץ נקטרינה לאחר חניטת הפירות

הימים שבין ט”ו בשבט לערב הפסח נחשבים למתאימים ביותר לשתילה. זה הזמן לצאת לעבודת הגינה. האדמה עדין ספוגה מגשמי החורף והיא אגרה כוחות לאפשר מחזור צמיחה חדש של שתילים וזרעים. החום והימים המתארכים מאיצים את הצמיחה בתקופה הקצרה שעד בוא החום המצמית של הקיץ.

אם עוד לא הספקנו להכין את גן הירק ואת עצי הפרי למעבר מהחורף לקיץ כדאי שנמהר לעשות זאת.

המשך ההגנה על עצי הפרי הנשירים: עצי הפרי הנשירים רגישים למפגעים רבים שמתרחשים בעונה זאת ובהם מתקפות של כנימות, זבובי פירות ושאר מרעין ומזיקים. צריך לבדוק אותם מדי כמה ימים בתקופה הרגישה בהם מתפתח הפרי. זה גם הזמן לדלל את צבירי הפרי ולקטוף חלק מהפירות לאחר שחנטו כך שיהיה לכל פרי מספיק מקום לגדול לגודלו המלא. לאחר החניטה והדילול נפרוס רשתות הגנה על צבירי הפירות לאחר החניטה ונכין מלכודות לזבובי הפרי (השיטה מפורטת בפוסט על חודש מארס). נקפיד גם על חיזוק שתילי השיבא סביב עצי הפרי שימשכו אליהם כנימות מזיקות.

הסדרת ההשקיה: החורף נגמר וצריך להסדיר מחדש את צנרת ההשקיה. נקפיד על השקיה יומית בגינת הירק לפחות עד שהשתילים יתפסו ואז ניתן לעבור להשקיה מדי יומיים. את עצי הפרי יש להשקות במנות גדולות פעם בשבוע עד תום עונת הפרי.

בחודשים הבאים ישתלט הצהוב על הגינה. פרחי הבר ינבלו. הירקות הירוקים יתחלפו בעגבניות, דלעות ואבטיחים, אבל את הבכורה יתפסו עצי הפרי הנשירים ועצי שבעת המינים שיעכלו את המים ששתו בחורף ואת החום והשמש שאגרו באביב ויהפכו אותם אט-אט לפירות בשלים ועסיסיים.

כנימות על עלי עץ אפרסק בעונת הלבלוב. הפתרון הנוח ביותר הוא לגדל שיח שיבא למרגלות העץ כדי שימשוך את הכנימות אליו.

תבלינים – האביב הוא הזמן המתאים לשתילת מרבית התבלינים, כולל תבליני המאכל העיקריים – בזיליקום ופטרוזיליה שתמיד שימושיים, שומר וגם תבליני בישול, תה ומרפא כמרווה, נענע, קורנית, אזוב, רוזמרין, אורגנו, קמומיל, מיורם, לימונית, זוטה לבנה, עשב לימון.

הכנת ייחורים של רוזמרין, פלגרניום ומרווה וגם להרבות נענע ואורגנו בחלוקה. ניתן להכין ייחורים גם מענפי עגבנייה ופלפל אך אין בכך יתרון על פני שתילת שתילים חדשים.

קיטום הוורדים לחידוש הפריחה.

שתילת דלועים: באביב שותלים את בני משפחת הדלועים ובהם קישואים, דלעות, מלפפון, מלון ואבטיח. כדי לקבל פרי צריך לדעת כיצד לגדל אותם ועל כך בכתבה על הפרית דלועים.

הכנת גינת הירק לקיץ

הכנת הגינה לקיץ נעשית בחודש מארס (בפוסט נפרד) ובאפריל.

בקיץ גדלים בעיקר ירקות נושאי פרי כמו העגבנייה והמלפפון או ירקות נושאי זרע כמו תירס וחמנייה. את הירקות ניתן לגדל במספר מחזורי שתילה, כל שבועיים או חודש, מהאביב ועד תחילת הסתיו כדי לקבל אספקה רציפה של ירקות בשמך חודשי הקיץ והסתיו. מחזור השתילה הראשון של ירקות הקיץ מתחיל בסוף מארס-אפריל.

גן הירק בתחילת אפריל. ירקות העלים של החורף מגיעים לסוף דרכם

שתילת ירקות קיץ – את רוב הירקות קל יותר לשתול מאשר לזרוע. מתאימה במיוחד העגבנייה שהיא קלה יחסית לגידול וניתן להשיג ממנה זנים שונים, וגם פלפל, מלפפון, דלעת, קישוא, שעועית, חציל ותירס, וכמובן אבטיח ומלון. כחלק מההכנה לגידול, נפזר קומפוסט לצורך טיוב ודישון הקרקע. הקומפוסט חשוב להבטחת צורכי ההזנה של הצמחים.  כ5 ליטר למ”ר, או בהתאם להוראות היצרן. את הקומפוסט עדיף להכין בעצמנו מפסולת המטבח הביתי ושאריות הגינה ועל כך בכתבה על הקומפוסט. אפשר לערבב קלות בשכבת הקרקע העליונה. על גידול חמניות, תירס ובטטה – בפוסט של חודש מאי בגינה.

זריעה –  תירס וחמניות עדיף לזרוע ולא לשתול. שניהם זקוקים לחלקה שטופת שמש. את התירס יש לשתול בגושים צפופים. אחרת הוא לא יפרה את עצמו.

ארטישוק ירושלמי

ארטישוק ירושלמי – בחורף מגיע השתיל לגובה קומת אדם ואז ניתן לנבור באדמה ולהוציא פקעות מבין שורשי הצמח

צמח עם שם מוזר ומראה מטעה. לא מדובר בארטישוק וגם אין לו קשר לירושלים. הארטישוק הירושלמי נראה בכלל כחמנייה. הוא גבוה כקומת אדם, נושא עלים גדולים ובראשו פרחים צהובים ענקיים. מקורו בצפון אמריקה ושמו הוא גלגול ובלבול בין שפות. מתיישבים איטלקיים באמריקה פשוט קראו לצמח  Girasole, כלומר חמנייה באיטלקית, ושכניהם האנגלים שהיו פרוטסטנטים אדוקים שראו עצמם כבני ישראל החדשים ואת אמריקה כארץ הקודש שינו רק במעט את השם לJerusalem וכך התקבע המוצא הירושלמי של הצמח. הארטישוק ניתן לצמח על שום טעמו של השורש המזכיר את טעמו של הארטישוק. סודו של הארטישוק הירושלמי טמון דווקא מתחת לאדמה, שם גדלות הפקעות הטעימות שלו. יש לו טעם עדין ומיוחד והוא מתאים לשיפור תבשילים, מרקים ומאפים. הוא מככב במיוחד במטבח המרוקאי, שם מכונה הפקעת בטטה קסבייה.

כדי לגדל ארטישוק ירושלמי פשוט טומנים פקעות שקנינו בסופר כמה ס”מ בעומק האדמה. הארטישוק אוהב הרבה שמש והמון מים. את הפקעת רצוי לשתול מסוף החורף ובאביב, הצמח יגדל לגובה במהירות, ובמהלך הסתיו יתרבו הפקעות באדמה שסביב השורשים והן גדלות ומשתרעות במהלך החורף עד לנבילת הצמח. 

טיול החודש

מדי שנה, בארוחה החגיגית של ליל הפסח אנו מחכים לאליהו הנביא. אך השנה אין טעם לחכות עוד. במקום זאת נוכל לצאת לחפש אותו במסע בעקבות אליהו הנביא ושאר האלים הקדומים של הר הכרמל ועל הסיור במקומות אלה מסופר בכתבה “לאן נעלם אל הכרמל?”

כתבות נוספות

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.