זכר ליציאת מצרים – מסע מעבדות לחירות

גינת פרחי הבר

בפסח אנו חוגגים את יציאת עם ישראל מעבדות לחירות. מעל לשלושת אלפים שנה חלפו מאז אותו מסע גורלי שהפך את בני ישראל לעם חופשי, אלא שכלל לא בטוח שהשתחררנו באמת מכבלי העבדות. 

תרבות השפע בה אנו חיים מקדשת צמיחה מתמדת. הצמיחה מבוססת על יצור אינסופי של דברים שאיש לא צריך, בד”כ תוך ניצול עובדים, גרימת נזק לסביבה ובזבוז משאבים והיא מתבטאת בצריכה שאינה יודעת שובע. הצריכה היא אולי הערך העליון והמקודש לפיו נמדד האדם בחברה המודרנית. אנשים מגדירים את עצמם לפי המותגים שהם קונים. כדי לקיים את תרבות השפע הזאת ואת הצריכה האינסופית שמזינה אותה רובנו נידונים למירוץ עכברים אינסופי, חיים של עבודה מסביב לשעון.  הורינו עוד הרשו לעצמם לנוח בין 2 ל4 ועד לא מזמן יום העבודה נגמר ב5 אחה”צ. זוכרים שלפני עידן הקניונים החנויות נסגרו בערב ולא נפתחו בשבת?

כדי לקיים את תרבות השפע והצריכה הזאת אנו נדרשים למסור את הזמן שלנו או כפי שאומרים באנגלית אמריקאית “זמן זה כסף”. עד לפני שנים לא רבות איש לא העלה על דעתו עבודה מתמדת סביב השעון, כפי שרבים מאיתנו עובדים היום, כאשר אנחנו בעצם זמינים24/7 באמצעות הטלפון והמחשב שבבית. במרדף אחרי עוד כסף ועוד חפצים איבדנו את מה שחשוב באמת. רק אדם שימיו ספורים מבין היטב שזמן הוא הדבר החשוב באמת אבל על הזמן שלנו אנחנו נוטים לוותר הרבה יותר בקלות מאשר על הכסף והחפצים.

הזמן והשליטה של האדם בו בעצם היא ההבדל בין עבד לאדם חופשי. ישנם שימושים טובים יותר לזמן ולחירות שלנו מאשר צריכה אינסופית ומיותרת וההחלטה היא בידינו. חג הפסח מזכיר לנו את כל אלה. האחריות לחירות שלנו היא שלנו ורק שלנו. אין טעם לצפות למשה רבנו או לנס יציאת מצרים. על כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות האישית לקחת את גורלו בידיו, להחליט מה חשוב לו באמת ולהשתחרר מהכבלים וממירוץ העכברים.  

שעון העונות – אביב

חגיגת האביב קצרה. כך מכתיב שעון העונות. עוד רגע קט, לאחר הפסח, תחל העונה החמה, פרחי הגן ינבלו וצמחי הבר הירוקים יצהיבו ויכנסו לתרדמת הקיץ.

אך בינתיים הגן פורח והטבע בשיאו. עצי הבוסתן והגפנים שבגינה יצאו זה מכבר מתרדמת החורף וגם הם התכסו ירוק. צמחי הבר של החורף מתחלפים בצמחי האביב. שדות חיטה ודגנים צובעים בירוק את השטחים החקלאיים ברחבי הארץ, ומכל עבר שדות חרדל וחרצית מכסים את הנוף וככל שחודש אפריל חולף והולך הם משנים את צבעם מירוק עז לירוק חיוור ולבסוף לצהוב. 

חיות הבר יצאו מהחורים בהם הסתתרו מהקור והן משוטטות כעת עם צאצאיהם שנולדו זה עתה. פרפרים, דבורים, וחרקים נראים מסביב. רק החלזונות המזיקים שזללו את גינת הירק של החורף נעלמים עד לחורף הבא. גם הציפורים הקימו קן על העץ, ומתחתם על האדמה נערכים ומסתערים גדודי מזיקים לחגיגה בגינה.

אז מה נעשה בגינה באפריל?

הגנה על עצי הפרי הנשירים – פריסת רשת הגנה צפופה מסביב לעץ נקטרינה לאחר חניטת הפירות

הימים שבין ט”ו בשבט לערב הפסח נחשבים למתאימים ביותר לשתילה. זה הזמן לצאת לעבודת הגינה. האדמה עדין ספוגה מגשמי החורף והיא אגרה כוחות לאפשר מחזור צמיחה חדש של שתילים וזרעים. החום והימים המתארכים מאיצים את הצמיחה בתקופה הקצרה שעד בוא החום המצמית של הקיץ.

אם עוד לא הספקנו להכין את גן הירק ואת עצי הפרי למעבר מהחורף לקיץ כדאי שנמהר לעשות זאת.

המשך ההגנה על עצי הפרי הנשירים: עצי הפרי הנשירים רגישים למפגעים רבים שמתרחשים בעונה זאת ובהם מתקפות של כנימות, זבובי פירות ושאר מרעין ומזיקים. צריך לבדוק אותם מדי כמה ימים בתקופה הרגישה בהם מתפתח הפרי. זה גם הזמן לדלל את צבירי הפרי ולקטוף חלק מהפירות לאחר שחנטו כך שיהיה לכל פרי מספיק מקום לגדול לגודלו המלא. לאחר החניטה והדילול נפרוס רשתות הגנה על צבירי הפירות לאחר החניטה ונכין מלכודות לזבובי הפרי (השיטה מפורטת בפוסט על חודש מארס). נקפיד גם על חיזוק שתילי השיבא סביב עצי הפרי שימשכו אליהם כנימות מזיקות.

סילוק חלזונות שזוללים את גינת הירק

הסדרת ההשקיה: החורף נגמר וצריך לבדוק את תקינות מערכת ההשקיה ולקבוע מחדש את משכי ההשקיה באמצעות מחשב ההשקיה. נקפיד על השקיה יומית בגינת הירק לפחות עד שהשתילים הצעירים יתפסו ואז ניתן לעבור להשקיה מדי יומיים. את עצי הפרי יש להשקות במנות גדולות פעם בשבוע עד תום עונת הפרי.

בחודשים הבאים ישתלט הצהוב על הגינה. פרחי הבר ינבלו. הירקות הירוקים יתחלפו בעגבניות, דלעות ואבטיחים, אבל את הבכורה יתפסו עצי הפרי הנשירים ועצי שבעת המינים שעיכלו את המים ששתו בחורף ואת החום והשמש שאגרו באביב ויהפכו אותם אט-אט לפירות בשלים ועסיסיים.

כנימות על עלי עץ אפרסק בעונת הלבלוב. הפתרון הנוח ביותר הוא לגדל שיח שיבא למרגלות העץ כדי שימשוך את הכנימות אליו.

תבלינים – האביב הוא הזמן המתאים לשתילת מרבית התבלינים, כולל תבליני המאכל העיקריים – בזיליקום ופטרוזיליה שתמיד שימושיים, שומר וגם צמחי תבלין לבישול, תה ומרפא כמרווה, נענע, קורנית, אזוב, רוזמרין, אורגנו, קמומיל, מיורם, לימונית, זוטה לבנה, ועשב לימון.

קיטום הוורדים – חיוני לחידוש הפריחה.

הכנת גינת הירק לקיץ

הכנת גינת הירק לקיץ נעשית בחודש מארס (קישור לדף המידע – מארס) ובאפריל.
באפריל ניתן להמשיך בשתילת ירקות הקיץ
(קישור לרשימת ירקות הקיץ).

בקיץ גדלים בעיקר ירקות נושאי פרי כמו העגבנייה והמלפפון או ירקות נושאי זרע כמו תירס וחמנייה. את הירקות ניתן לגדל במספר מחזורי שתילה, כלומר במקום לשתול בפעם אחת, לשתול קצת כל שבועיים או חודש, מהאביב ועד תחילת הסתיו, כדי לקבל אספקה רציפה של ירקות במשך הקיץ והסתיו. מחזור השתילה הראשון של ירקות הקיץ מתחיל בסוף מארס-אפריל.

גן הירק בתחילת אפריל. ירקות העלים של החורף מגיעים לסוף דרכם

שתילת ירקות קיץ – את רוב הירקות קל יותר לשתול מאשר לזרוע. מתאימה במיוחד העגבנייה שהיא קלה יחסית לגידול וניתן להשיג ממנה זנים שונים, וגם פלפל, מלפפון, דלעת, קישוא, שעועית, חציל ותירס, וכמובן אבטיח ומלון. כחלק מההכנה לגידול, נפזר קומפוסט לצורך טיוב ודישון הקרקע. הקומפוסט חשוב להבטחת צורכי ההזנה של הצמחים, כ5 ליטר למ”ר, אבל את הקומפוסט עדיף להכין בעצמנו מפסולת המטבח הביתי ושאריות הגינה ועל כך בכתבה על הקומפוסט. כדאי לערבב קלות את הקומפוסט לתוך שכבת הקרקע העליונה בלי להפוך את האדמה לחלוטין.
על גידול חמניות, תירס ובטטה – בפוסט של חודש מאי בגינה.
את התירס יש לשתול בגושים צפופים ובכמות גדולה יחסית של שתילים. אחרת הוא לא יפרה את עצמו.

זריעה –  חמניות עדיף לזרוע ולא לשתול. הם זקוקים לחלקה שטופת שמש.

שתילת דלועים: באביב שותלים את בני משפחת הדלועים ובהם קישואים, דלעות, מלפפון, מלון ואבטיח. כדי לקבל פרי צריך לדעת כיצד לגדל אותם ועל כך בכתבה על הפרית דלועים.

ארטישוק ירושלמי

ארטישוק ירושלמי – בחורף מגיע השתיל לגובה קומת אדם ואז ניתן לנבור באדמה ולהוציא פקעות מבין שורשי הצמח

צמח עם שם מוזר ומראה מטעה. לא מדובר בארטישוק וגם אין לו קשר לירושלים. הארטישוק הירושלמי נראה בכלל כחמנייה. הוא גבוה כקומת אדם, נושא עלים גדולים ובראשו פרחים צהובים ענקיים. מקורו בצפון אמריקה ושמו הוא גלגול ובלבול בין שפות. מתיישבים איטלקיים באמריקה פשוט קראו לצמח  Girasole, כלומר חמנייה באיטלקית, ושכניהם האנגלים שהיו פרוטסטנטים אדוקים שראו עצמם כבני ישראל החדשים ואת אמריקה כארץ הקודש שינו רק במעט את השם לJerusalem וכך התקבע המוצא הירושלמי של הצמח. הארטישוק ניתן לצמח על שום טעמו של השורש המזכיר את טעמו של הארטישוק. סודו של הארטישוק הירושלמי טמון דווקא מתחת לאדמה, שם גדלות הפקעות הטעימות שלו. יש לו טעם עדין ומיוחד והוא מתאים לשיפור תבשילים, מרקים ומאפים. הוא מככב במיוחד במטבח המרוקאי, שם מכונה הפקעת בטטה קסבייה.

כדי לגדל ארטישוק ירושלמי פשוט טומנים פקעות שקנינו בסופר כמה ס”מ בעומק האדמה. הארטישוק אוהב הרבה שמש והמון מים. את הפקעת רצוי לשתול מסוף החורף ובאביב, הצמח יגדל לגובה במהירות, ובמהלך הסתיו יתרבו הפקעות באדמה שסביב השורשים והן גדלות ומשתרעות במהלך החורף עד לנבילת הצמח. 

ליקוטים – פרסיון

פרסיון גדול

החורף הוא שיא עונת הליקוט ועם בוא האביב קשה יותר למצוא צמחי מאכל, אך עליו הטעימים של הפרסיון זמינים לנו גם באפריל ובמאי. לעלי הפרסיון אין טעם של עלה ירוק רגיל. טעמם דומה יותר לשל פטריה או תפוח אדמה ומוסיפים טעם מעניין לכל סנדוויץ, סלט או תבשיל. זיהוי – הפרסיון נפוץ מאד בחורש הים תיכוני. מראהו כשל שיח קטן ולרוב הוא נצמד לעצים ושיחים גדולים יותר. העלים משוננים וקטנים. הגבעולים מרובעים. באביב יש פריחה לבן ובקיץ השיח משיר את עליו.

טיול החודש

מדי שנה, בארוחה החגיגית של ליל הפסח אנו מחכים לאליהו הנביא. אך השנה אין טעם לחכות עוד. במקום זאת נוכל לצאת לחפש אותו במסע בעקבות אליהו הנביא ושאר האלים הקדומים של הר הכרמל ועל הסיור במקומות אלה מסופר בכתבה “לאן נעלם אל הכרמל?”

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.