לא משנה אם אתם יוצאים לקטוף את פרי האדמה מהגינה או בוחרים ירקות בשוק. בכל מקרה כדאי לדעת כיצד לזהות את הפירות והירקות הטריים והטובים ולהימנע ממלפפונים חסרי טעם, חצילים שיש בהם יותר גרעינים מבשר, אבטיחים שמראם יפה אך טעמם מבחיל או בננה שלא תבשיל לעולם.

אבוקדו: כמו בפירות רבים גם באבוקדו אפשר להיעזר במבחן השקע. נלחץ בעדינות על הפרי ואם הפרי בשל יווצר שקע. אם הפרי טוב, השקע יעלם תוך כמה שניות, אך בפרי רקוב השקע לא יעלם.
באבוקדו יש שני זנים עיקריים – אטינגר (עם הקליפה החלקה) שמבשיל ומגיע לשווקים סביב ה15/9 והאס (עם הקליפה המחוספסת) שמבשיל מאוחר יותר, סביב ה15/10 ואז הוא משנה את צבעו מירוק ושחור. אבוקדו שלא הבשיל יש להשאיר מחוץ למקרר. אבוקדו בשל עדיף לשמור במקרר.

אבטיח: במקום לדפוק על האבטיח תסתכלו קודם כל בזנב שלו. באבטיח בשל הגבעול יבש (או ירוק בהיר לקראת התייבשות) וניתן לתלישה בקלות יחסית. אם צבעו של הגבעול ירוק חי כנראה שהאבטיח עדין לא בשל. לרוב האבטיחים יש כתם באחד הצדדים במקום בו הפרי שכב על האדמה. כדי לוודא שהאבטיח בשל נוודא שהכתם צהוב או כתום ולא ירוק. ומה תפקידה של הטפיחה על הפרי? המומחים שיודעים את סודות הטפיחה מחפשים קול חלול של הדהוד ברור ונקי. כך הם יודעים שהאבטיח בעל מרקם טוב ולא נוזלי או רירי.

בננה: לעצי הבננה הגדלים בארץ אין מזיקים המחייבים שימוש בחומרי הדברה ולכן הגידול הרגיל הוא כמעט אורגני בשונה מרוב עצי הפרי. בננות זמינות בארץ במשך כל השנה אך בחורף הן טובות יותר ואין צורך להתאמץ כדי להשיג בננה טובה. הבננות שנמכרות מנובמבר ועד אפריל גדולות יותר, מתוקות ויותר וגם זולות יותר מאלה שנמכרות בקיץ. בקיץ עדיף לקנות בשוק או אצל ירקן ולא בסופר. הסוחרים בשוק קונים כל יום בננות טריות למכירה לאותו יום ולכן הן יהיו טובות, לעומתם רשתות הסופרמרקטים רוכשות בננות ירוקות שאותן יאחסנו עד שיבשילו בהדרגה. כדי שיבשילו, בננות כאלה צריכות לעבור הבחלה (תהליך הבשלה בגז) ולא תמיד הוא מבוצע כהלכה. לכן בקיץ כדאי להימנע מבננות ירוקות ועדיף לקנות אותן כשהן עוברות מירוק לצהוב ומתחילות להבשיל. בננה עם כתמים שחורים היא בננה רקובה ואין טעם לקנות אותה אפילו במבצע.

חציל: לחציל טרי יש קליפה מבריקה (נוצצת, לא אטומה) ומידה של גמישות. חציל טוב יהיה כזה שצבעו שחור או סגול כהה ושמשקלו קל. יש להימנע מחצילים ישנים וכאלה שצבעם סגול בהיר וגם מחצילים כבדים. חצילים כאלה צפויים להיות מרירים וגם עמוסים בגרעינים.

מלון: למלון טרי יש ריח טוב. כדי לבדוק מלון צריך ללחוץ עליו ליד מקום חיבור הגבעול ולנסות לעשות שקע. פרי טוב יהיה רך במידה והשקע יעלם. לעומת זאת במלון שלא הבשיל נתקשה לעשות שקע, ובמלון שעומד להירקב השקע יישאר כפי שלחצנו ולא יעלם.

עגבניה: ככל שהעגבניה אדומה כך יש בה יותר ויטמינים. אם אינה בשלה, עדיף לתת לה להבשיל מחוץ למקרר עד שתהיה אדומה.

קישוא: כדאי להעדיף קישואים קטנים יותר, כאלה עם צבע מבריק ושכבדים יותר ממה שהם נראים.

תאנים: את התאנים צריך לאכול כשהן בשלות אך לפני שהחלו להירקב. נחפש את אלה שגמישות למגע אך לא רכות מדי.

תות: בשווקים התותים נמכרים פעמים רבות מוקדם מדי (כשאינם בשלים) או מאוחר מדי (לכשהם עומדים להירקב). נזהה תות טוב למאכל על ידי ריח טוב וכאשר העלה בצבע ירוק ומחובר לתות בחוזקה.

תפוח אדמה: לעתים רואים בתפוחי אדמה כתמים ירוקים. הכתמים האלה רעילים ויש להסירם בסכין. תפוחי אדמה שיוצאים מהם נביטות ירוקות הם כאלו שזמנם עבר ואפשר להשליכם לערימת הקומפוסט.

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.