עד לפני כמאה שנים, על גגות הבתים בארץ ישראל הוקמו סוכות שנועדו לשינה בימות הקיץ החמים. בכפר בניאס, מתוך Picturesque-Palestine 1881

הימים מתקצרים, הם עדין חמים אך הלילות כבר מתקררים והגשמים מתחילים ועל כן זאת עונה מצוינת לשתילה. זהו חודש החגים העבריים שבסופם חג סוכות, הרי הוא חג האסיף, חג שנטוע עמוק באורח החיים של אבותינו.

חג האסיף משקף את סיום השנה החקלאית בארץ ישראל. זהו המועד בו מסיימים את איסוף התבואה מהשדות ואת קטיף פירות הקיץ ונערכים לשימור עודפי מזון לחורף (את התאנים מייבשים, את החיטה הופכים לקמח, את הענבים ליין ואת הזיתים לשמן). גם הסוכה משמרת את המנהג הקדום של תושבי הארץ לשבת בסוכות לצד שדותיהם בתקופת סוף הקיץ והסתיו בה נדרשה עבודה רבה לאיסוף התבואה. עדות לסוכות קדומות כאלה נראית עדין בשומרות החרבות הרבות שפזורות בטרסות של הרי יהודה וגם בסוכות שפזורות בשדות ערביים רבים אליהם מגיעים החקלאים בעונת האסיף.

עצי הפרי המקומיים, ובהם עצי שבעת המינים, מניבים את פירותיהם המתוקים בעיקר בקיץ. התאנה והגפן הבשילו זה מכבר. מסיק הזיתים מתחיל, קטיף הרימונים מסתיים וגדיד התמרים בעיצומו.

מה עושים בגינה באוקטובר?

החודש נמשיך בהכנת הגינה לקראת החורף
עבודות הכנת הגינה לחורף מחולקות בין דפי המידע של ספטמבר ואוקטובר (עמוד זה), כאשר דף המידע של ספטמבר מתמקד בעבודת ההכנה של גינת הירק לקראת החורף, ודף המידע של חודש אוקטובר מרחיב על שאר חלקי הגינה – כיצד להכין את בוסתן עצי הפרי לחורף, שתילת תבלינים ועל פקעות פרחי בר.
עצי פרי

זהו חודש מומלץ לשתילת עצים, בייחוד עצי ארץ ישראל ועצי הדר. עצים שנשתלו בשתילה סתווית (מסוף ספטמבר, במהלך אוקטובר ועד תחילת נובמבר) יחלו לרוב לצמוח באביב לפני אלה שנשתלו בעונה הרגילה (בסוף החורף, לאחר ט”ו בשבט). מצד שני יש להקפיד להשקות באופן סדיר את העצים לאחר שתילתם עד לבוא גשמי החורף הרצופים.

העצים הנשירים סיימו את עונת הפרי בחודשי הקיץ וכעת משילים את עליהם ונכנסים לתרדמת החורף. נאסוף את כל העלים ונשליך לערימת הקומפוסט. ניתן להפסיק כעת את ההשקיה עד לחניטת הפירות בתחילת האביב.

עזרה ראשונה לעצי הפרי הנשירים לקראת החורף – לאחר הסרת רשת ההגנה מעצי הפרי בגינה נצטרך לשקם את העצים – לקשור שתילים ועצים צעירים למוטות תמיכה להגנה מפני רוחות עזות. כדאי להציב שני מוטות, אחד מהכיוון שממנו באה הרוח ושני מהכיוון הנגדי ולקשור חוט בין שניהם. יש  לגזום ענפים שבורים וגם חלשים שנראה שצפויים להישבר בחורף, לתת תמיכה ולחזק את הענפים הצעירים שעליהם יגדלו פירות השנה הבאה. במידה וצריך גיזום מסיבי נמתין ונעשה אותו רק בפברואר כשהעצים בסוף התרדמת ומוכנים לקראת העונה הבאה.

שתילה ראשונה של ירקות החורף

לאחר שהכנו את הגינה לחורף בחודש שעבר והתחלנו בשתילות ירקות החורף, נוכל כעת להמשיך בזריעה ובשתילה של כל סוגי ירקות החורף (קישור למאמר על גידול ירקות בגינה). בחורף גדלים בעיקר ירקות עלים וירקות שורשים כמו חסה, תרד, גזר וצנון.
הרשימה המלאה של ירקות החורף מופיעה בהמשך המאמר.

דילול נבטים – לאחר שהירקות שזרענו ינבטו בהצלחה צריך לדלל אותם על אף כאב הלב שבעקירת השתילים הצעירים. אפשר להעביר חלק מהשתילים  למקומות אחרים, צפופים פחות. עדיף שיהיו פחות שתילים מאשר צפיפות יתר.

חיפוי האדמה – לאחר נביטת הזרעים או השתילה יש לשים חיפוי של עלים יבשים וגזם על האדמה. חיפוי האדמה הוא כמו שמיכה לאדמה. החיפוי מונע התאיידות, מגן מפני התחממות יתר, מקשה על עשבים רעים לנבוט ונותן חומר אורגני שיספק לאדמה מזון. יש להימנע משימוש במחטי אורן, עלי אקליפטוס ועלי עץ אגוז מאחר ויש להם תכונות מעקבות נביטה כמו לקוטלי עשבים. חיפוי יעיל צריך להיות עבה – כ10 ס”מ עובי. אם זורעים, חשוב מאד לא לחפות לפני הנביטה כי השתילים לא יצמחו.

השקיה – את ערוגת הירק צריך להמשיך להשקות. לנביטה נדרשת השקיה יומית, לירקות גדולים יותר ניתן לצמצמם את ההשקיה לפעמיים בשבוע ולהפסיקה כשיגע רצץ גשמים בהמשך החורף.

מה שותלים וזורעים באוקטובר?
נבטים של חרדל ממשפחת המצליבים. את ירקות החורף ניתן לזרוע בגינה החל מסוף ספטמבר.

שתילה – חסה, מנגולד, עלי רוקט, עלי בייבי, עלי סלק, גרגיר הנחלים. בצל, שום, כרישה, שורש סלק, כרובית, ברוקולי, סלרי, קולרבי, כוסברה, שמיר, תרד, צנון, לפת, ארטישוק ותפו”א וכמובן תות שדה. (קישור לכתבה על גידול ירקות בגינה)

זריעה – פטרוזיליה, צנונית, גזר, אפונת גינה, דגנים (שעורה, חיטה, חומוס, קצח).

תבלינים – כעת ניתן לשתול מגוון סוגי תבלינים.

פרחים וצמחי בר – זה הזמן לשתילת פרחים וצמחי הבר (קישור לכתבה על שתילת פרחי בר ופקעות) של א”י, כלנית, רקפת, יקינטון, חצב ותורמוס, וגם פרחי חורף וחד-שנתיים כחוטמית זיפנית, ציפורן חתול, אפונה ריחנית וכובע נזיר. מועד השתילה המתאים לפקעות וצמחי בר הוא בין ספטמבר לדצמבר. לקבלת צמיחה רב שנתית רצוי מאד לשתול את רוב צמחי הבר באזורים שלא מקבלים כל השקיה בקיץ אם כי ישנם פרחי בר כמו יקינטון ורקפת שישגשגו גם בסביבה מושקת. אדמה מתאימה – חלק מהצמחים לא יצליחו אלא אם נתן להם סוג אדמה שדומה לאדמה בה הצמח גדל בטבע. אדמת המילוי ומצע השתילה הגנני לא מתאים לרבים מצמחי הבר ונצטרך להשיג אדמה מתאימה לכל זן.

בזיליקום בסוף הקיץ

הכנת יחורים – הסתיו (אוקטובר) וסוף החורף (פברואר עד תחילת מארס) הן שתי העונות הנוחות להכנת יחורים של צמחי תבלין ותה כרוזמרין, זעתר, אורגנו, ומרווה. קישור לכתבה על הכנת יחורים.

שתילת תות – את התות אפשר לשתול מהסתיו ועד סוף החורף. ניתן לרכוש שתילים או לבצע ריבוי באמצעות שלוחות. גידול תות מזרעים דורש מומחיות ואינו מומלץ. במהלך החורף התות מנמנם ולכן אם נרצה תנובה משמעותית כבר בחורף נצטרך להקים חממה, כלומר לפרוס מנהרת ניילון מעל השתילים ואז נשתול בחודש אוקטובר או נובמבר. בלי חממה עדיף לשתול בחודש פברואר או מארס שבסוף החורף מאחר ותות שגדל בלא כיסוי לא יגדל לפני סוף החורף אז נסתפק בפירות באפריל-מאי. את התות כדאי מאד לשתול על יריעה של ניילון או פלריג שמתחתיה נשים את צנרת ההשקיה ומעליה נעשה חורים לשתילים שימוקמו לצד פתחי הטפטפות. היריעה מונעת ריקבון הפרי מהאדמה וגם מקלה על הגדילה באמצעות חסכון במים ושמירת טמפרטורת אדמה גבוהה יותר. לקישור לכתבה בנושא גידול תותים.

גידולי בעל – הכנות

גידולי שדה – דגנים, קטניות וזבל ירוק נזרעים מאמצעי נובמבר ועד אמצע דצמבר. הם גדלים בעל ולא זקוקים להשקיה. אמנם בסופר אפשר לרכוש עשרות סוגים של דגנים וקטניות אך כיום כמעט כולם מיובאים ואינם מתאימים לזריעה בארץ. כדי לשתול בהצלחה צריך תחילה להשיג זנים מתאימים לגידול מקומי:
חיטה – ניתן לרכוש בחנות של זרעים בן שחר.
חומוס – יש להשיג (בחלק מהאריזות של סוגת) מהזנים הגדלים בארץ – הדס (שם כולל למשפחה), זהבית, ירדן או בר.
שעועית, אפונה ותורמוס – ניתן להשיג במשתלות ובאתרי הזמנות כמו של מתן הגנן.
שומשום, עדשים, קצח – הגרעינים שנמכרים בסופר או בשווקים כולם מזני יבוא ולא מתאימים לגידול מקומי.
תלתן (גידול זבל ירוק להשבחת חלקת הירק לקראת גידולי הקיץ) – ניתן לרכוש בחנות של זרעים בן שחר (29 ש”ח לק”ג – מתאים ל200 מ”ר).
 דף המידע של חודש נובמבר מכיל הנחיות זריעה לגידולי השדה.

מה עוד?

איסוף זרעי קיץ – כעת ניתן לאסוף את זרעי הבזיליקום והשומר לאחר שיבשו על השיחים.

מסיק הזיתים מתחיל לאחר בוא הגשמים הראשונים.

בסוכות נערכים סיורים מודרכים למקומות בהם ניתן לראות את נופי התרבות המסורתיים של ארץ ישראל כולל נחל המעיינות (קישור למאמר), ואדי פוכין, ובריכות שלמה שבהם נערכים סיורים בהדרכת בית ספר שדה כפר עציון.

לוח השנה לגינת המאכל

קישור לחודשי השנה האחרים:

לוח השנה לגינת המאכל

אם גם אתם שואלים: “מתי שותלים גזר?”, “אפשר לגדל פטרוזיליה כל השנה?”, או  “באיזה חודש זורעים אבטיח?”, תוכלו להיעזר בלוח השנה של גינת בוסתן לתכנון גינת המאכל שלכם

 

רוצה להגיד משהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.