מפת ג’קוטין (1799). גיליון עכו. פייר ג’קוטין היה שרטט מפות בצבאו של נפוליאון וב1799 בעת מסעו הכושל של נפוליאון לכיבוש ארץ ישראל שרטט סדרה של 47 מפות של המזרח התיכון מתוכן 6 של ישראל. מפות ג’קוטין היו המפות הטופוגרפיות הראשונות של הארץ ומכאן חשיבותן הרבה למחקר הארץ. קנה המידה 1:000,000 והן כללו סימון מדויק באזורים בהם היה צפוי לעבור מסע המלחמה כאשר שאר הארץ ממופה רק באופן כללי. בשל חשיבות המחקר נמשכה העבודה על המפות זמן רב לאחר מסע המלחמה והן פורסמו לבסוף באטלס ג’קוטין ב1826.

 

למעלה – The Palestine Exploration Fund (PEF) Map of Western Palestine, published 1880. Haifa region. לחץ על התמונה לקובץ המלא של מפת חיפה (12 MB) או על הקישור כדי לגשת לכל 26 המפות.

 

 

 

 

 

 

למעלה – שני קטעים ממפת חיפה בהוצאת מחלקת המיפוי המנדטורית 1942. קנה מידה 1:20,000. במפה למטה אזור חורב ואחוזה של ימינו. לחץ כאן לגישה למקור באתר הספרייה הלאומית (הקישור לקטלוג המאפשר גישה לסט המפות המנדטוריות 1:20,000 של כל הארץ. הזיהוי של מפת חיפה במקרא המפות הוא: “15-24, 14-24”).
מפה ימית נדירה יחסית של מפרץ עכו מתוךאטלס מפות ימי של הקרטוגרף הצרפתי J.N.Bellin שהתמחה במפות ימיות עבור הצי הצרפתי, משנת 1755.
תרשים של הר הכרמל מהים. Mount Carmel engraving, B.H.Bartlett, published in The Christian in Palestine, 1845
מראה הר הכרמל מהחוף בצילום משנת 1885. בקדמת התמונה שדה חרוש וברקע הדרך העולה למנזר הצרפתי בסטלה מאריס. P.Z – Photochrom Zürich, 1885.
מפת הקוממיות והנכבה – מפת אזור חיפה (מעל) וזיכרון יעקב (למטה). המפה המיוחדת הזאת הוצאה לאור על ידי מחלקת המדידות הישראלית על בסיס מפת 1:100,000 מנדטורית מ1942 עם עדכון פרטים חלקי מ1953-1955. המפה לא עמדה בציפיות אנשי המקצוע ולכן נגנזה.  מה שמרתק בה הוא שניתן לראות בה 3 סוגי טקסט: כל מה שבאנגלית מתאר את הארץ טרום הקמת המדינה, התיקונים בעברית בצבע סגול מתחלקים לשני חלקים – מחיקות מבטאות את הכפרים שחרבו בנכבה. לעומתן תוספות מבטאות את הישובים העבריים שהוקמו בשנים הראשונות לקיום המדינה. כלומר, מפת פלסטינה באנגלית, תקומת ישראל בסגול, והנכבה בסגול מחוק. מעניין גם לראות שחיפה מוקפת מעברות רבות, שלרובן אין כמעט זכר כיום. המפה לקוחה מאתר ארגון ‘זוכרות’ ושם נמצא האוסף השלם של המפות של אזורי הארץ השונים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גלויה, שכונת אחוזה בשנות ה30
בלד אל שייח (היום תל חנן בנשר) – מתוך סקר הכפרים של ממשלת המנדט מ1946. שני בתי הקברות נשתמרו עד היום, בהם בית הקברות המפורסם בו קבור השיח עיזאדין אל קאסם. התמונה מארכיון רשות העתיקות (http://www.iaa-archives.org.il).
מפת חיפה והקריות 1:10,000 מ1937. המפה מציגה את תוכנית המתאר של העיר וכוללת חזון פיתוח מרחיק לכת. רוב השטח המסומן לבניה בתוכנית נבנה רק עשרות שנים לאחר מכן (כולל כל שכונות הכרמל, דניה, רמת אלון והרחבת הקריות) וגם עתודות המגורים של חיפה שעדין לא נבנו מסומנות במפה (כמו מורדות בגין ומורדות גולדה).
מפת פלמר. פרדריק פלמר, מהנדס אנגלי, הגיע לארץ ב1922 כדי לסייע לשלטונות המנדט לבחור את המקום המתאים ביותר להקמת נמל מים עמוקים מודרני בארץ ישראל. הוא סקר את ערי החוף, בחר בחיפה כמתאימה ביותר והחל בתכנון הנמל. מתוך אוסף המפות ע”ש ערן לאור; באדיבות בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי, האוניברסיטה העברית בירושלים.

 

רוצה להגיד משהו?